Об’єднані громади на Львівщині формують бюджети на наступний рік
Об’єднані громади матимуть більше можливостей, ніж села, які не погодились на реформу, адже отримають додаткові гроші від держави. Щоправда, скільки саме – ще не відомо.
У Новострілищанській селищній раді на Львівщині формують бюджет на наступний рік. Тепер одна громада тут опікуватиметься аж одинадцятьма селами. Ключові завдання на наступний рік: пустити воду у домівки селян, бо майже всі зараз користуються громадською криницею, завершити шкільний міні стадіон і відкрити хоча б буфет у школі.
Заробила ця рада за рік більше п’яти мільйонів гривень. Приблизно стільки ж проситимуть у держави. Із десятьма мільйонами у бюджеті вже можна щось зробити, каже голова селищної ради. А потім шукатимуть інвесторів.
«На нашій території є поклади гіпсу, піску, глини. В нас колись дуже гарно і ефективно діяв завод мінеральної води «Кнісельчанка». На сьогоднішній день він знаходиться в законсервованому вигляді, але поклади і джерела в селі Кнісело – унікальні, надзвичайні», – говорить голова Новострілищанської селищної ради Галина Козар.
Закон про децентралізацію дає людям можливість розвивати свої громади, не чекаючи допомоги, пояснює народний депутат Олег Березюк. Всі інструменти – в руках господаря.
«Вони отримують податкову базу, тобто інструмент наповнення власного бюджету, з якого вони можуть витрачати все, що завгодно на все, що завгодно. А це є податки на доходи фізичних осіб, а це є єдині податки, а це є земельні податки, а це є екологічний збір», – додає народний депутат.
«Тільки на такі громади можна спускати більшу кількість повноважень і вони можуть утримувати не лише себе, не лише органи місцевого самоврядування, а і школи, садочки, розвиватися, будувати нові будівлі, навіть їхній розвиток може бути на перспективу, на майбутнє покоління», – розповідає працівник Інституту регіональних досліджень ім. М. Тодішнього Андрій Пелехатий.
На Львівщині уже сформували 15 об’єднаних територіальних громад. За перспективним планом їх має бути понад півтори сотні.