До теми
Верховна Рада обрала 35-річного юриста Олексія Гончарука головою українського уряду. За його кандидатуру під час першого засідання новообраного парламенту проголосували 290 депутатів. Гончарук став наймолодшим прем’єр-міністром в історії держави та дев’ятнадцятим за ліком, проте для широкого загалу він досі є невідомим політиком.
Олексій Гончарук народився на Черкащині, професійну освіту здобув у приватній Міжрегіональній академії управління персоналом та Академії державного управління при Президентові України. Опісля працював за правничим фахом – юристом в приватній інвестиційній компанії PRIOR-Invest, займався адвокатською діяльністю, був арбітражним керуючим, засновником і керівним партнером юридичної фірми.
У велику політику він подався 2014 року, коли балотувався до Верховної Ради на чолі списку партії «Сила людей», проте тоді до парламенту не потрапив.
Згодом Олексій Гончарук став позаштатним радником міністра екології Ігоря Шевченка (2014 – 2015 рр.), на якого ЗМІ вказували як на людину, що літала одним чартерним літаком з олігархом Олександром Онищенком. Потім новопризначений прем’єр став працювати радником першого віце-прем'єра Степана Кубіва.
Від 2015 року Олексій Гончарук очолив експертний центр при Кабміні – BRDO, який фінансує Європейський союз. BRDO займається спрощенням системи державного регулювання у відносинах держави і бізнесу.
Під час минулих президентських виборів Гончарук публічно висловлював підтримку Петрові Порошенку. Зокрема, у Facebook він долучався до флешмобу «Дякую!», який прихильники екс-президента запустили в соцмережі наприкінці квітня після програшу свого кандидата. Проте уже за місяць він став заступником голови Адміністрації президента України, яку невдовзі після вступу Зеленського на посаду перейменували в Офіс президента.
Допис Гончарука з подякою Порошенкові
Як писав НВ, із головою Офісу президента Андрієм Богданом Гончарука цієї весни познайомив співзасновник Monobank Дмитро Дубілет, який раніше був членом правління «ПриватБанку». Журналісти зазначали, що Гончарук потрапив на Банкову за порадою Богдана.
Згідно з даними видання, у Гончарука склалися добрі відносини не тільки з Богданом, але й з президентом Володимиром Зеленським. Він часто супроводжував Зеленського у робочих поїздках регіонами, а також у складі офіційної делегації їздив з президентом до Туреччини. Гончарук присутній на зустрічах в Офісі президента, які стосуються економічних питань.
Водночас «Українська правда» з посиланням на джерела зазначала, що Гончарук дослухається до свого керівника Андрія Богдана та не суперечить йому. Журналісти УП також стверджували, що він познайомився з Богданом без участі Дубілета.
Щодо бачення внутрішньої та зовнішньої політики України у разі свого обрання на посаду, Гончарук стверджував, що виступає, зокрема, за масштабні реформи та продовження співпраці України з МВФ.
«Реформи – це дуже конкретні зміни: відкриття ринку землі та вільний обіг капіталів, нормальний доступ до електромереж і рівний доступ до природних ресурсів», – заявляв він в інтерв’ю НВ.
В інтерв'ю Bloomberg Олексій Гончарук допустикав розблокування ринку землі до кінця року, а також процесу приватизації. За його словами, наразі тривають перемовини зі Світовим банком про моделі проведення земельної реформи, щодо можливості придбання земельних ділянок іноземцями. Гончарук прогнозує, що навіть найбільш консервативна модель ринку землі дозволить прискорити зростання економіки на 0,5% ВВП, а найбільш ліберальна — понад на 3% на рік.
Також він стверджував, що нині зо два десятки економічних законопроектів його команди готові і чекають ухвалення. За його словами, ідеологія команди Зеленського з блоку економічних реформ полягає в тому, щоб домогтися більшої свободи та конкуренції, мінімізувати тиск та бюрократичне навантаження на людину й бізнес.
«У новому уряді красти не будуть», — заявив Гончарук під час свого представлення у залі Верховної Ради 29 серпня і додав, що співпраця з міжнародними кредиторами є необхідною умовою для забезпечення фінансової стабільності України.
Водночас вже за часів своєї нетривалої роботи на посаді заступника голови Офісу президента Олексій Гончарук став фігурантом скандалу із сумнівного звільнення уповноваженої Антимонопольного комітету України Агії Загребельської. Як писали журналісти-розслідувачі з сайту «Наші гроші», Гончарук причетний до звільнення цієї посадовиці, роботу якої експерти оцінювали позитивно. Для звільнення необхідно було подання очільника Кабміну, Зеленський же звільнив її без цього документа. Гончарук стверджував, що звільнення відбулося за ініціативи голови АМКУ Юрія Терентьєва, проте журналісти зазначали, що Загребельську та ще двох уповноважених звільнили саме після зустрічі Гончарука із головою АМКУ.
Гончарук стверджував, що є учасником Революції Гідності та прагне змінити країну на краще.
Олексій Гончарук побив попередній рекорд Володимира Гройсмана, котрий обійняв посаду прем'єра у 38 років, і став наймолодшим головою уряду в історії України.