Центральна виборча комісія встановила остаточні офіційні результати позачергових виборів до Верховної Ради в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та визнала обраними 196 народних депутатів України в одномандатних виборчих округах. депутатів, які обиралися на позачергових виборах. Про це йдеться на сайті «Голосу України».
За партійними списками обрано 225 депутатів. Загалом ЦВК визнала обраним 421 із 423 народних депутатів, які обиралися на позачергових виборах.
Відповідні протоколи були підписані членами ЦВК під час засідання, яке розпочалося пізно увечері в останній день, відведений законом для підбиття підсумків голосування, – 10 листопада. У двох округах ще відбудеться перерахунок голосів.
За офіційними результатами виборів до Верховної Ради України восьмого скликання за партійними списками проходять шість політичних сил:
«Народний фронт» – 22,14% (64 депутати)
Блок Петра Порошенка – 21,82% (63 депутати)
Об’єднання «Самопоміч» – 10,97% (32 депутати)
Опозиційний блок – 9,43% (27 депутатів)
Радикальна партія Олега Ляшка – 7,44% (22 депутати)
ВО «Батьківщина» – 5,68% (17 депутатів).
Решта партій, які взяли участь у позачергових виборах 26 жовтня, набрали менше 5% голосів виборців, що є прохідним бар’єром.
Загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у народні депутати України, включених до виборчих списків політичних партій, які подолали п’ятивідсотковий бар’єр, – 12 млн 209 тис. 87 голосів. Так звана виборча квота, тобто кількість голосів, необхідна для отримання одного депутатського мандата, становила 54 тис. 262 голоси.
Протокол про результати виборів у багатомандатному окрузі підписали усі 15 членів ЦВК. Однак заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна під час засідання заявила, що підпише протокол ЦВК з окремою думкою, оскільки до комісії надходили заяви від партій про фальсифікації в окремих округах.
Нагадаємо, що позачергові парламентські вибори через проведення антитерористичної операції відбулися не в усіх округах Донецької та Луганської областей та не проводилися в тимчасово окупованому Криму. Тож у парламенті восьмого скликання наразі працюватимуть 423 депутати, а не 450, як зазвичай. За партійними списками до парламенту проходять 225 депутатів, 198 – у мажоритарних округах. У 27 округах, які розташовані на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму, не обирали депутатів. Утім, це ніяк не вплине на легітимність нової Ради – за Конституцією вона вважається повноважною за умови обрання не менш як третини її конституційного складу. А ЦВК обіцяє провести вибори в тимчасово окупованих регіонах одразу після їх визволення.
Найбільше місць у парламенті здобув Блок Петра Порошенка — отримавши за партійними списками та в мажоритарних округах загалом 132 місця. «Народний фронт» загалом здобув 82 депутатські мандати, «Самопоміч» – 33, Опозиційний блок – 29, Радикальна партія Олега Ляшка – 22, ВО «Батьківщина» – 19. Окрім того, до парламенту в одномандатних округах пройшли шестеро представників ВО «Свобода» і по одному від партій «Сильна Україна» Сергія Тігіпка, «Всеукраїнське аграрне об’єднання «Заступ», «Правий сектор» і «Воля».
Перед оголошенням офіційних результатів виборів ЦВК розглянула ще одну скаргу – кандидата у народні депутати України від «Батьківщини» в одномандатному виборчому окрузі №182 (Херсонська область) Юрія Одарченка, в якій він просив ЦВК визнати протиправною бездіяльність окружкому щодо неврахування відомостей протоколів про повторний підрахунок голосів виборців на двох виборчих дільницях. А також – прийняти ЦВК на себе повноваження ОВК №182 із встановлення підсумків голосування в окрузі та встановити їх на підставі наявної у ЦВК виборчої документації. Однак ЦВК не побачила належних підстав для цього і відмовила у задоволенні скарги. Відтак у тривалій суперечці довкола результатів виборів на окрузі №182 поставлено крапку.
У двох виборчих округах – №38 (Дніпропетровська область) і №63 (Житомирська область) ЦВК не встановила результати виборів і зобов’язала окружні виборчі комісії виконати рішення судів – Дніпропетровського окружного адміністративного суду і Житомирського апеляційного адміністративного суду – та перерахувати голоси упродовж 15 днів. Голова ЦВК Михайло Охендовський ще раніше заявляв, що новий парламент може розпочати свою роботу і без депутатів від проблемних округів, адже він все одно буде легітимним.