Пам’ять жертв нацистів у Гуті Пеняцькій вшанували біля відновленого хреста
У неділю, 26 лютого, на Бродівщині відбулися скорботні заходи до 73 річниці трагедії села Гута Пеняцька. У 1944 році під час каральної акції нацисти знищили усіх мешканців-поляків. Молились українці та поляки біля відновленого Меморіалу загиблим, який у січні цього року зруйнували вандали.
Щороку сюди приїздять сотні поляків, чиї родичі загинули у той страшний день 28 лютого 1944 р. Під час військових дій один із німецьких підрозділів спалив усе село. Тоді у Ришарда Кобилянського загинуло близько 150 родичів. За словами чоловіка, німці не шкодували навіть дітей.
«Наймолодшою жертвою тут була дитина моєї двоюрідної сестри, яку Франя народила. Її вирвали з рук, кинули на землю і затоптали», – пригадав Ришард Кобилянський.
На початку січня 2017 року хрест, який стоїть біля двох стел, підірвали невідомі. Рештки ще досі розкидані довкола. Правоохоронці розслідують цей випадок.
«Сьогодні можна вже чітко говорити про те, що акт був вчинений професійними людьми, які знали, що вони будуть робити, і як саме вони хочуть зруйнувати цей пам’ятник», – пояснив голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.
Зруйнували меморіал, але довіри між двома народами провокаторам зруйнувати не вдалось, переконують дипломати.
«Цей хрест став хрестом поєднання, коли сьогодні спільною молитвою ми вшанували тих людей, які загинули в 44-му році, але тим самим показали, що між українцями і поляками є багато спільного і на майбутнє», – розповів посол України в Республіці Польща Андрій Дещиця.
«Молимося тут за Польщу, за Україну, про наше майбутнє, про те, щоб могли нормально співпрацювати. Правда є така, що історія є важка, але майбутнє важливіше ніж історія», – додав посол Республіки Польща в Україні Ян Пєкло.
Новий хрест – заслуга місцевої громади. Цього поляки до останнього не знали, тому думали, що молитимуться біля дерев’яного. Тепер українці чекають дій у відповідь.
«Тепер коли цей хрест відновлений тут, ми щиро сподіваємось, що також будуть відновлені і знищені надгробки нашим полеглим українцям на території Республіки Польща», – підсумував голова Львівської облради Олександр Ганущин.