Перспективи конкурсів проєктів регіонального розвитку Львівщини
Інші блоги автора
- Досвід стратегічного планування в громадах – перші уроки. Частина ІІ 2 серп 2021, 21:04
- Напередодні змін до стратегічного планування в громадах. Частина І 21 лип 2021, 20:42
- Обласні цільові програми розвитку Львівщини – за участю громади? 20 січ 2021, 16:15
У цьому році обласна програма «Конкурс проєктів місцевих ініціатив» (попередня назва – Конкурс мікропроектів місцевого розвитку) віддзначила своє 10-річчя. Дуже хороша програма, що пройшла шлях від експериментальної у 2011 році з бюджетом 1,7 млн грн до одного із флагманів обласних програм із бюджетом 307 млн грн у 2020 році, від 21 реалізованого проєкту (2011) до 1143 проєктів (2020). Результати – поремонтовані школи, садочки, ФАПи, вуличне освітлення – все те, що ми називаємо «соціалка», і що, як виявилось, найбільше турбує людей. Однак нові виклики потребують змін.
Потреба змін
Конкурс проєктів місцевих ініціатив (конкурс мікропроєктів) не був би успішним, якщо б не адаптувався під нові виклики. Тому, щороку вносились зміни, які відповідали новим запитам громад – чи то поява нових пріоритетів, чи поступове збільшення обсягів співфінсування. І якщо у 2011 році співфінансування одного проєкту з обласного бюджету не перевищувало 50 тис. грн, то у 2021 році – 250 тис. грн.
Однак у 2021 році відбулась принципова подія – остаточно завершився процес адміністративно-територіальної реформи в Україні. Замість сільських, селищних і міських рад, міст обласного підпорядкування ми маємо на Львівщині 73 територіальні громади, які є самостійними суб’єктами з визначеним переліком повноважень і ресурсів; а замість 20 районів – 7, правда з невизначеним статусом.
У цій ситуації Конкурс мікропроєктів вже принципово не міг бути просто продовженням попередніх років. Хоча б тому, що місцеві бюджети стали вагоміші, вартість робіт різко зросла і те, що можна було зробити кілька років за 100 тис. грн, сьогодні коштує в кілька раз більше. Однак головну причину перегляду взаємовідносин області з громадами можна було б по простому сформулювати так: «Ви (територіальні громади) тепер самостійні, ви маєте ресурси і повноваження – ось і вирішуйте свої проблеми самостійно, у тому числі і соціальні».
Окрім того, в останні роки посилився тренд «розвиткових проєктів», «точок зростання» тощо. Що на практиці означає посилення ролі проєктів, які б мали приносити дохід в бюджет, забезпечуючи тим самим вирішення соціальних проблем. У нашому ж конкурсі мікропроєктів – все суцільна соціалка.
У цій ситуації має змінюватися філософія допомоги області громадам. У 2021 році був зроблений перший крок до реформування конкурсу у відповідь на зовнішні зміни – співфінансування одного проєкту з обласного бюджету на 2022 рік збільшили до 500 тис. грн (верхня межа вартості проєкту – не обмежена). Також появі розвиткових проєктів мало сприяти додавання балів за критерієм «Наскільки проєкт є розвитковим та комплексним».
Це, певною мірою, на думку авторів (не відхрещуюсь, я – один із них), мало підштовхнути громади до розвиткових проєктів, укрупнити проєкти, а «дріботу» (все, що менше по вартості) – вже нехай самі громади розгрібають. Чи є таке рішення достойною відповіддю на децентралізацію?
Не думаю. Думаю, що це «інерційний сюжет», який принципово нічого не змінює.
Можливість достойної відповіді
У 2019 році на Львівщині був апробований новий конкурс – «Програма підтримки співробітництва територіальних громад на 2019-2020 роки» із скромним бюджетом – близько 5 млн грн з обласного бюджету (на тлі 140 млн грн Конкурсу мікропроєктів). Головною вимогою нового конкурсу стало укладення офіційних угод про співробітництво між сільськими, селищними, міськими радами та об’єднаними територіальними громадами згідно з Законом України «Про співробітництво територіальних громад». При цьому була значно підвищена сума співфінансування з обласного бюджету – до 1,5 млн грн. Вимоги до проєктів також значно підвищились – за стандарти були взяті європейські конкурси. У 2019 році було підтримано 11 проєктів із загальним бюджетом близько 12 млн грн. (середня вартість проєкту склала 1,1 млн грн).
Це окриляло. І у 2020 році обласний бюджет виділив вже 10 млн грн, а переможців стало 16 на загальну суму 31 млн грн (середня вартість – 1,9 млн грн). У 2021 році обласні депутати наважилися на обсяг співфінансування 65 млн грн з обласного бюджету. Перемогло 45 проєктів на загальну суму 150 млн грн (середня вартість проєкту – 3,3 млн грн). «Попелюшка» різко йшла вгору – і не тільки за кількісними показниками. З’явились нові можливості та ідеї, які неможливо було реалізувати в рамках Конкурсу мікропроєктів. З’явились проєкти, які сміливо можна було назвати «розвитковими» – ну хоча б проєкт «Створення міжмуніципального центру альтернативної енергетики» від колишньої Воле-Баранецької територіальної громади.
Варто зазначити, що у 2020 році була затверджена нова програма «Комплексна програма регіонального розвитку Львівщини на 2021 – 2025 роки», яка об’єднала Конкурс мікропроєктів і Конкурс співробітництва територіальних громад (нова назва – Конкурс проєктів регіонального розвитку). При цьому конкурси адмініструвалися окремо, а вимога щодо укладення угод між громадами про співробітництво була ліквідована. Однак, розуміючи важливість кооперації громад (зокрема в освіті, медицині, екології) – як бонус додавався один бал при оцінюванні проєкту за наявність угоди про співробітництво.
Що далі?
Напрошується висновок (до якого автор тихо підводив) – ліквідувати Конкурс мікропроєктів, а всі кошти передати новому фавориту - Конкурсу проєктів регіонального розвитку. Та чи все так просто?
Не думаю. Думаю, що не можна хоронити Конкурс мікропроєктів, який нічим не завинив, до якого вже так звикли громади і більше двох тисяч заявок на рік тому підтвердження.
Але й ігнорувати нові реалії не можна. А вони у тому, що роздати «кожній сестрі по сережці» не вийде. Тоді вже краще варіант – без конкурсу! Передали з обласного бюджету місцевим бюджетам кошти «на соціалку» за якоюсь формулою – і край. Ви собі там поділите, проведете міні-конкурси, вам краще знати свої проблеми і їх вирішувати. Тільки це – тупик. Для всіх – держави, області, громад.
Пропозиція
Компроміс. Провести конкурси у 2022 році, попередньо внести певні зміни і проаналізувати результати через рік.
Щодо Конкурсу проєктів місцевих ініціатив (конкурс мікропроєктів):
- Зменшити загальний обсяг коштів, допустимо до 50 млн грн.
- Залишити нижню межу вартості проєкту – 500 тис. грн. Верхня межа не встановлюється
- Підвищити максимальну суму співфінансування одного проєкту з обласного бюджету до 750 тис. грн (варіант – 1 млн грн.)
Щодо Конкурсу проєктів регіонального розвитку:
- Збільшити загальний обсяг коштів, допустимо до 100 млн грн.
- Знизити нижню межу вартості проєкту – 1,5 млн. грн. (замість 3,0 млн грн – для ліквідації розриву із Конкурсом проєктів місцевих ініціатив). Верхня межа не встановлюється.
- Залишити максимальну суму співфінансування одного проєкту з обласного бюджету 2,5 млн грн.
- Збільшити питому вагу оцінки проєкту з 1 до 4-х балів за критерієм «Співробітництво громад».
- Ввести в шкалу оцінювання заявок критерій «Частка додатково залучених коштів Конкурсанта» (вилучивши термін «небюджетних») з метою вирівнювання шансів багатих і бідних громад.