Під час карантину на Львівщині найбільше скаржилися на примусові відпустки та невиплату зарплати
Переважну більшість скарг подали працівники комунальних підприємств на території області
Від початку карантину львів’яни та жителі області надіслали до Головного управління Державної служби праці України близько 250 звернень щодо порушення своїх прав роботодавцями. Найбільше люди скаржилися на невиплату заробітної платні, незаконні звільнення та примушування до виходу у неоплачувану відпустку. Проте через так званий мораторій інспектори Держпраці наразі не можуть повною мірою зреагувати на звернення та провести перевірку.
Переважна більшість скарг, отриманих від 12 березня, стосується порушень трудового законодавства, решта – порушення охорони праці, розповіли ZAXID.NET в ГУ Держпраці. У 160 заявах із 250-ти люди повідомили про проблеми з виплатою зарплати, незаконні звільнення, встановлення неповного робочого дня, примус до виходу у неоплачувану відпустку. Щодо 60 скарг вже ухвалене рішення про проведення перевірок, проте, через запроваджену тимчасову зупинку заходів державного контролю на час карантину, їхні терміни наразі невідомі.
«Ми не закриваємо цих звернень, заявникам надаються відповіді. Через карантин заходи державного контролю призупинені, але ми опрацьовуємо ці скарги та вже отримали погодження Державної служби з питань праці на проведення позапланових перевірок. І чекаємо, коли надійде доручення розпочати перевірку. Це може статися і до закінчення карантину, якщо запровадять законодавчі послаблення», – розповів завідувач сектору звернення громадян та доступу до публічної інформації ГУ Держпраці у Львівській області Василь Чучман.
Наразі інспектори телефоном проводять роз’яснювальну роботу з роботодавцями, щодо яких надійшли скарги, та намагаються розв’язати проблему на початковій стадії.
Як розповів Василь Чучман, попри те, що під час карантину істотно постраждали галузі готельного та ресторанного бізнесу, які не могли провадити діяльність, від їхніх працівників надійшли поодинокі скарги. Натомість найбільше скарг – від працівників закладів комунальної власності на території області.
«Люди багато скаржаться, що під час планових скорочень їх не попередили завчасно, не врахували їхнє переважне право про залишення на посаді та інше. Наприклад, маємо звернення від медсестер однієї з поліклінік області, які працюють у школах, їм не виплатити заробітну плату. Там було недофінансування міського бюджету. Ми наразі вивчаємо це питання», – наголосив він.
Також, як зазначив посадовець, надходять скарги від людей про те, що вони працевлаштовані неофіційно, а власник не хоче їх оформлювати відповідно до вимог законодавства. У таких випадках інспектори Держпраці наразі не можуть відреагувати і виявити на місці факт тіньової зайнятості, оскільки чинним залишається так званий мораторій на перевірки. Але ці матеріали передають до поліції, яка вивчатиме звернення працівників. Також скаржникам у випадках, коли це необхідно, роз'яснюють їхнє право звернутися до суду, щоб вирішити питання з роботодавцем.
Нагадаємо, за порушення трудового законодавства в Україні передбачена адміністративна, кримінальна відповідальність, а також фінансові санкції. Попри мораторій, про порушення прав львів’яни та жителі області можуть повідомляти ГУ Держпраці у Львівській області, а також скаржитися на гарячі лінії Державної служби з питань праці, уряду та області.