Ідеально чисте море з неймовірним синім відливом і білий-білий пісочок – такі шпалери на робочому столі комп’ютера були чи не в кожного. Та чи знали ви, що таку красу можна побачити не тільки на Мальдівах чи Карибських островах? На одному з островів хорватського узбережжя є такий пляж, лиш замість пальм там – сосновий ліс.
ZAXID.NET починає знайомство із найгарнішими місцями світу, від яких перехоплює подих, і перший на черзі – пляж Сакарун.
Фото з Facebook
На Довгому острові
Хорватія – один із найпопулярніших напрямків пляжного туризму не лише українців, а й усієї Європи. Вона однією з перших відкрилася для мандрівників після початку пандемії коронавірусу ще минулого літа. Хорватія має найдовшу берегову лінію в Адріатичному морі – навіть більшу, ніж у Італії, а також найбільше островів. Спліт, Дубровник, Шибеник, Пула, Рієка, Опатія приваблюють туристів давніми будівлями, критими червоною черепицею, та прозорою морською водою.
Ще одним магнітом для туристів є Задар – п’яте за величиною місто Хорватії, відоме своїм лікером «Мараскіно». Саме Задар найчастіше є відправною точкою до пляжу Сакарун, який розташований на найбільшому острові центральної Далмації в Адріатичному морі. Дугі-Оток, що хорватською означає «довгий острів», розтягується з північного заходу на південний схід на 45 км, а ширина його – лише приблизно 5 км. Населення острова не перевищує двох тисяч людей, які живуть у 12 прибережних селах. Дугі-Оток від Задара відділяють 20 кілометрів та майже з десяток інших заселених островів.
Напівдикий
Пляж Сакарун розташовується у невеличкій затоці. Його довжина – там, де можна зручно зайти в море купатися – приблизно 300 м, а загалом берегова лінія простягається на кілометр. Берег устелений білою галькою та сухими водоростями, проте далі дно моря вкриває білий м’який пісок. Водорості, що нагадують мульчу, трапляються і в морі – вони його очищують, і тому ніхто їх звідси не прибирає. Навпаки, вони перебувають під охороною держави як важлива частина екосистеми.
Затока Сакаруну нагадує блакитну лагуну: углиб моря можна зайти зайти метрів на сто – і вода навіть не сягне шиї. Завдяки мілководдю море швидше прогрівається, тому воно тут тепліше, ніж на міських пляжах. Зліва і позаду Сакарун оточують хвойні чагарники, а справа розташовується сосновий ліс. Дно з обох країв пляжу вже встеляють більші камені. Тут ніхто не купається, натомість є ідеальні умови для снорклінгу.
Інфраструктура пляжу невелика: декілька парасоль, лежаків і біотуалетів та три кафе з охолоджувальними напоями і стандартним набором фастфуду. Аби відпочивальники не забрели не запливли далеко, встановлені обмеження з буйків.
Шлях у кілька етапів
До найближчого поселення від Сакаруну – півтора кілометра, а через мілководдя пароми до пляжу не ходять, тому дорога сюди має кілька етапів. Завдяки цьому навіть у погожі дні на пляжі не надто людно – попри те, що він вже є досить відомим серед туристів.
Щоб самостійно добратися до Сакаруну, потрібно спершу сісти на пором у порту Задара, який доправить вас до одного з чотирьох сіл острова – Салі, Заглав, Брбинь або Божава. Звідти вже потрібно брати таксі.
Божава розташовується найближче до пляжу, лише за 4 км, і звідти кожні дві години курсує туристичний автобус, проте пором у це село ходить лише раз чи двічі на день і не завжди в зручні години. Тому туроператори в Задарі пропонують тури на Сакарун (на цілий день чи півдня) із власними суднами, які відпливають від історичної частини міста, та з трансфером на пляж. Переважно такі пропозиції включають харчування, а деякі – безлімітні алкогольні коктейлі.
Фото Click&Boat
Ще один спосіб дістатися на пляж – зайти в затоку на яхті. У високий сезон за лінією буйків можуть вишикуватися кілька десятків суден, ефектно доповнюючи пейзаж.
Що подивитися неподалік
На Дугі-Оток у протилежному від Сакаруну боці та ще 13 довколишніх маленьких острівцях розташовується національний природний парк Телашчіца. Однойменна бухта вважається однією з найгарніших на хорватських островах, а мул з місцевого солоного озера має цілющі властивості. Особливістю парку є прямовисні скелі, на яких гніздяться багато птахів.
Оскільки майже всі шляхи до Сакаруну ведуть через Задар, варто звернути увагу і на це місто. Історична частина з стародавньою архітектурою і максимально вузькими вуличками розташовується на невеликому півострові та майже повністю є пішохідною. На цьому клаптику можна знайти з десяток церков і навіть кілька монастирів – у дороманському, романському, готичному стилях, ворота з венеційським левом, руїни римських споруд.
На набережній розташовується морський орган, який видає звуки тоді, коли накочуються хвилі. Поруч із ним – сучасний пам’ятник сонцю у формі круга, що складається із сонячних панелей, які вночі світяться різними кольорами. На площі біля церкви святого Доната та давньоримських руїн часто виступають вуличні музиканти, а часом відбуваються цілі вуличні безкоштовні концерти.