Політолог: Мовний закон – це прикриття для фальсифікацій
Керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко сумнівається у прийнятті рішення про надання російській мові статусу регіональної в Києві. Втім, навіть, якщо це станеться, столична влада його не виконуватиме, прогнозує політолог.
«Вони (Партія регіонів - ред.) прекрасно розуміють, що Київ не ведеться на такі аргументи. Адже столиця завжди більш націоналізована, ніж окраїни. Ніколи не може столиця говорити на мові іншої держави», – цитує політолога Тиждень.
За словами Небоженка, навіть у випадку прийняття відповідного рішення Київради воно не буде реалізоване: «Попов скаже: «Так, рішення прийняте, я візьму до уваги, але нема грошей для його реалізації».
Водночас він припускає, що надання російській мові статусу регіональної у Києві може бути зумовлене лише бажанням Партії регіонів пояснити фальсифікації на парламентських виборах.
«Насправді вони (влада – ред.) не розраховують, що перехід на російську мову держустанов і мовне питання додасть їх електорату впевненості, що треба голосувати за Партію регіонів. Це те прикриття, що дозволить дуже сильно сфальсифікувати результати виборів. І Партія регіонів казатиме, мовляв, ми виконали одне із найголовніших і найважчих обіцянок, навіть для нас неочікувано проголосував Київ. Тобто фальсифікація потребує дуже серйозного пояснення. Не можна просто прийти і сказати, що вперше за 20 років Київ полюбив президента, чи завжди голосував проти Партії регіонів, а тепер – за», – зазначив Небоженко.
Нагадаємо, депутат Київради від фракції Партії регіонів Олексій Омельяненко заявив, що на сьогодні не стоїть питання про надання російській мові офіційного статусу регіональної в Києві.
Голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов вважає, що столиця має добре подумати над реалізацією мовного закону в столиці.
Нагадаємо, 3 липня 2012 року Верховна Рада прийняла закон «Про засади державної мовної політики». Згодом голова Верховної Ради України Володимир Литвин підписав його і відправив президентові України Віктору Януковичу. Додамо, що раніше В.Янукович заявляв, що прийме рішення щодо ухваленого закону лише після його ретельного фахового аналізу та експертних висновків. Янукович підписав Закон №5029-VI "Про засади державної мовної політики" 8 серпня 2012 року. Закон передбачає встановлення офіційного використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади при проживанні мінімум 10% носіїв на територіях, на яких поширена ця мова.
13-19 серпня статус регіональної російській мові надали обласні Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Одеська, Херсонська, а також міські Ізмаїльська, Одеська і Севастопольська ради. 20 серпня статус регіонального російській мові надала Харківська міська рада, 21 серпня - Миколаївська і Херсонська, 6 вересня - Луганська.
Зауважимо, у новому варіанті закону про мови немає регіональних мов.