Польща запровадила надзвичайний стан на кордоні з Білоруссю
НС через нелегалів запровадили у 183 населених пунктах Підляського і Люблінського воєводств на 30 днів
У четвер, 2 вересня, президент Польщі Анджей Дуда підписав указ про запровадження надзвичайного стану на кордоні із Білоруссю через кризу, пов’язану з потоком нелегальних мігрантів. Про це повідомив речник польського президента Блажей Спихальський, повідомляє Polsat.
За словами Спихальського, за день до ухвалення рішення польський президент обговорював ситуацію на кордоні з Білоруссю з фахівцями Управлінням національної безпеки, а також головами МВС, МЗС та президентської адміністрації Польщі.
Згідно із розпорядженням Дуди, надзвичайний стан запровадили у частині Підляського і Люблінського воєводств.
«Президент вирішив видати розпорядження про введення надзвичайного стану ... Це приблизно 3-х кілометрова смуга Любельського та Підляського воєводств на кордоні між Польщею та Білоруссю, – сказав Спихальський.
Прес-секретар президента наголосив, що це положення ще має пройти «парламентський контроль». Це означає, що рішення набуде чинності одразу після публікації в «Віснику законів», яка очікується вже сьогодні. Надзвичайний стан триватиме 30 днів.
Водночас постанова може бути скасована польським Сеймом, якщо у польських парламентарів будуть якісь зауваження до розпорядження голови держави. Найближче засідання Сейму відбудеться в понеділок, 6 вересня. Ліві політичні сили Польщі вже заявили, що запропонують поправку до рішення президента.
Зазначимо, що польський уряд скерував запит на введення надзвичайного стану 31 серпня. Тоді прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький пояснив цю ініціативу уряду ситуацією з мігрантами, які намагаються незаконно потрапити на територію Польщі. Він також звинуватив владу Білорусі у шантажі, оскільки білоруські прикордонники не пускають мігрантів назад, а Польща, Латвія і Литва, куди намагаються потрапити втікачі, не пропускають їх у свої країни. Через це на кордоні часто виникають конфлікти та сутички.
Як зазначає Gazeta Wyborcza, це перший надзвичайний стан, оголошений у Польщі після 1989 року.
Якими будуть обмеження
Надзвичайний стан охоплює прикордонну зону польсько-білоруського кордону, яка простягається приблизно на 3 кілометри вглиб Польщі. У Підляському воєводстві ця зона включатиме 115 населених пунктів, а у Люблінському – 68. На практиці рішення про впровадження надзвичайного стану означає, що нікому не дозволятиметься перебувати на територіях, де оголошений надзвичайний стан, окрім місцевих мешканців. Заборона також поширюватиметься на журналістів і представників неурядових організацій, які допомагають біженцям.
Відповідно до статті 228 Конституції Польщі і відповідного закону, надзвичайний стан може запроваджуватись у ситуації особливої загрози конституційному ладу держави, безпеці громадян або громадському порядку, в тому числі обумовленої терористичною діяльністю або діяльністю в кіберпросторі, яку не можна подолати звичайними конституційними заходами, пише Суспільне.
Чому запровадили надзвичайний стан?
Запровадження надзвичайного стану пов'язане з міграційною кризою на польсько-білоруському кордоні, а також на кордоні Білорусі та Литви, яка виникла після того, як наприкінці травня 2021 року невизнаний президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що Мінськ більше не буде затримувати нелегалів, які намагаються через Білорусь потрапити на територію Євросоюзу, членом якого є згадані держави.
За даними МВС Литви, з початку 2021 року близько чотирьох тисяч мігрантів нелегально перетнули білорусько-литовський кордон. Це в кілька разів вище, ніж за весь 2020 рік.
Минулого тижня Польща почала будівництво загородження з колючого дроту, щоб обмежити потік мігрантів з білоруської території. Серед мігрантів зокрема громадяни Іраку, Ірану, Сирії. Влада Польщі також заявляла, що відправила сотні військовослужбовців до кордону з Білоруссю, щоб допомогти прикордонникам впоратися з напливом мігрантів.
Раніше у спільній заяві голови урядів Естонії, Латвії, Литви і Польщі заявили, що приплив мігрантів був «спланований і систематично організований» режимом Лукашенка, повідомляло «Радіо Свобода».