Польські єпископи закликали до польсько-українського примирення
«Щоб будувати єдність народів... потрібно пробачити історичні образи та очистити нашу пам'ять»
Напередодні річниці злочинів на Волині, які сталися 11 липня 1943 року, Президія Польської Єпископської Конференції закликає своїх співвітчизників до пробачення і примирення. Про це йдеться в комюніке Президії Конференції від 24 червня 2016 року.
Польські єпископи, як цитує департамент інформації УГКЦ, зауважили: «Оскільки навіть найболючішої правди про минуле ми не можемо уникнути, то, так, ми повинні її – і це в основному завдання істориків – дослідити».
На їхній погляд, слушними в цьому випадку є слова святого Івана Павла ІІ, які він промовив у Львові 2001 року: «Нехай завдяки очищенню історичної пам’яті всі будуть готові ставити вище те, що об'єднує, а не те, що розділяє, аби разом будувати майбутнє, яке базуватиметься на взаємній повазі, на братерській єдності, співпраці і справжній солідарності».
«Від імені Президії Польської Єпископської Конференції висловлюємо нашу радість від усіх зусиль, які ведуть до прощення провин людей і народів», – ідеться в комюніке.
«Щоб будувати єдність народів та в дусі довіри розвивати взаємовідносини і таким чином творити цивілізацію любові, потрібно подолати спадщину минулого, пробачити історичні образи і непорозуміння та очистити нашу пам'ять», – вважає Президія Польської Єпископської Конференції.
Комюніке підписали: Архиєпископ Станіслав Гондецький, Митрополит Познані, голова Польської Єпископської Конференції; Архиєпископ Марек Єндрашевський, Митрополит Лодзя, заступник голови Польської Єпископської Конференції; єпископ Артур Мізинський, генеральний секретар Конференції.
Нагадаємо, 2 червня відомі державні, громадські діячі, глави українських Церков та інтелектуали напередодні роковин Волинської трагедії оприлюднили «Відкрите звернення до проводу Польської держави, духовних і культурних діячів та всього польського суспільства». Вони закликали польських партнерів утриматися від нерозважливих політичних заяв з приводу минулого, які можуть використати треті сили для загострення польсько-українських відносин.
Замість окремих національних актів вони запропонували повернутися до традиції спільних двосторонніх державних відозв та разом встановити єдиний День пам’яті за жертвами польсько-українського конфлікту під час і після Другої світової війни.