Президент «Форуму видавців» вважає ліцензування книжок недоречним
Президент «Форуму видавців», член міжвідомчої комісії з питань розвитку книговидання, при віце-прем’єр-міністрі з гуманітарних питань Олександра Коваль вважає заяву віце-прем’єра Олександра Сича про введення ліцензування російських книг та квот на іноземні видання політичною та такою, що може бути трактуватися лише як декларація про наміри, а не конкретний план дій. Про це йдеться на сайті «Форуму видавців».
«Насамперед, із заяви незрозуміло, що таке ліцензування і квотування книжкового імпорту, а також хто і яким способом їх буде реалізовувати.
Якщо ліцензування означає, що кожна книжка перед тим, як її наклад має потрапити в Україну, повинна бути проаналізована в якійсь структурі, яка, сподіваюся, ще не створена, і отримати штамп «дозволено», то я не уявляю, скільки персоналу, який нічого не виробляє і не створює доданої вартості, мав би там працювати», - йдеться у заяві Олександри Коваль.
Вона переконана, що така процедура затримуватиме ввезення книжок, проте президент «Форуму видавців» вважає, що реально працівники читатимуть лише анотації. «Чи треба буде поділити книжки на сорти за якістю тексту: 1-ий і частину 2-го пропускаємо, а 3-ій – геть. Цікаво, куди потрапить, в такому випадку, друг України Борис Акунін?», - говорить пані Коваль.
«Ще більше незрозуміло, як бути з імпортом з інших країн. Залучати філологів зі знанням різних мов? На мою думку, ліцензування – це дорога в нікуди, недемократичний, дорогий і неефективний засіб».
Натомість квотування, на думку фахівця, виглядає зрозумілішою процедурою.
«Безперечно, держава має щось робити в ситуації, коли імпорт з Росії переважає українську пропозицію в 3-4 рази. Зараз пропорція українські/російські книжки на ринку становить орієнтовно 20:80 (без шкільних підручників). Ця пропорція має бути поступово змінена.
«Квотування» може бути запроваджене, але на рівні точки роздрібного продажу: хочеш торгувати російським, бо воно приносить прибуток? Тоді ти зобов’язаний взяти принаймні стільки ж українських книжок і допомагати українській державі створювати попит на українське... Також можна ввести додатковий податок на імпортну продукцію».
Олександра Коваль пропонує позбавити українські філії російських видавництв пільг, які вони, імовірно, мають, як зареєстровані в Україні. Кожна російська книжка має приносити 10-30% від її вартості в українську скарбницю. А отримані кошти варто скеровувати на розвиток українського книговидання, популяризацію українських авторів.
«Розвиток свого завжди є ефективнішим, ніж заборона чужого», - підсумовує президент «Форуму видавців».