Про фотографію П’ятова і футбол поза політикою
Інші блоги автора
- Двомовність як проблема і гальмо декомунізації 23 трав 2016, 12:35
- Три основні речі про мову, які багато хто не розуміє 27 лют 2016, 19:54
По історії з фотографією Андрія П’ятова, історією, яка вже завершилася - хочу сказати дві речі.
"Футбол вне политики"
Перше - про оцю от набридлу, безглузду і брехливу фразу. Любі мої, ті, хто досі її використовує. У мене для вас дуже печальна новина. Вас "розвели, як котят". Причому це сталося так давно, що багатьох з вас ще й на світі не було. Бо це ще в часи дрімучого-предрімучого комуністичного совка футбол і спорт взагалі був органічною частиною політики. І при цьому усі комуністичні вожді і підвождки регулярно задурювали вашим батькам-дідам голови цією мантрою.
А згадайте, як кожне досягнення радянських спортсменів виставлялося як доказ передового соціалістичного життя. А згадайте, чим стала Олімпіада-80 і чому радянських спортсменів не було на Олімпіаді-84. Прочитайте, врешті-решт, за що розігнали футбольну збірну СРСР і ще й команду ЦСКА після програшу збірної на Олімпіаді-52 - програшу Югославії, програшу "режиму Тіто", який тоді був відкритим ворогом Союзу.
Бачите, як воно - спорт поза політикою? Ви скажете - то було в часи СРСР, зараз інша епоха. Добре, проведемо невеличкий експеримент. Хто у нас частіше за інших любить розповідати про те, що "футбол поза політикою"? Так вже парадоксально склалося (а, може, навпаки - логічно, хто зна), що це якраз клуб Пятова. Ось, одне із недалеких прикладів, півтора року тому.
Лінк на новину на офіційному сайті "Шахтаря" - тут.
А тепер швиденько перенесемось у часі на майже чотири роки назад, в лютий 2010-го.
Лінк на новину на офіційному сайті "Шахтаря" - тут. (Якщо не відкривається - у мене таке було, коли на клубному сайті в стрічці новин клікав, - то скопіюйте адресу https://shakhtar.com/ru/news/12195 і напряму зайдіть.)
Це - футбол поза політикою? Я вже не буду наголошувати, що в "Шахтарі" половина "игроков и тренеров" не є громадянами України, і їм в принципі має бути все одно, хто там став президентом в чужій країні.
А тепер ще трошечки назад, на півроку.
Янукович, нагадаю, тоді не був ніяким державним діячем - прем'єрство давно закінчилося, президентство ще не почалося, - а лише опозиційним політиком.
(До речі, Петро Симоненко, наприклад, був таким самим опозиційним політиком, так само мав депутатський мандат. Родом Петро Миколайович так само, як і Віктор Федорович, з Донбасу - більш того, з самого Донецька, на відміну від провінційного, єнакієвського Януковича. Це до того, що "он же свой, донецкий, как не дать выступить". Симоненку он не дали.)
Ну що, ще потрібні докази абсурдності цієї мантри про футбол поза політикою? Дякую. Переходимо до питання другого порядку денного.
"Не было понимания"
Сама відповідь Андрія П’ятова. Звісно, ми не знаємо і не можемо знати, наскільки правдивою і щирою вона є - конкретно, оці от слова "На той момент не було розуміння, до яких трагічних наслідків це може призвести". Але, оскільки інших варіантів немає, будемо вважати, що таки так, воротар "Шахтаря" сказав те, що думав на той момент.
Скажіть чесно - а у багатьох з вас було в той момент розуміння трагічних наслідків? От прямо тоді, в березні 2014-го, чи коли там те фото було зроблене. Так, я знаю людей, які говорили про те, що Росія нападе на Україну, ще в кінці лютого. Але так само я знаю і тих, хто не вірив до останнього - тобто до моменту, коли АТО, що переможно завершувалось скороченням території, підконтрольної бойовикам, зупинилося після введення на території нашої країни уже регулярних військ сусідньої держави. І таких, других, було набагато більше.
Тому я б не став звинувачувати П’ятова у тому, що він є прихильником сєпарів, ДНР, Новоросії і такого іншого. Принаймні, на підставі однієї фотографії. Не подумав, не розібрався, не став "заморачуватись" ("я тут собі в автобусі і на базі сиджу, а що там в місті, мене не стосується") - це інша річ, тут можна говорити про певну політичну інфантильність чи недалекість. Фраза "Георгиевские ленточки? Я не обращаю внимания, для меня все люди одинаковы" це якраз і підтверджує. Ну, власне, наші футболісти - за рідкісними винятками - гострим розумом і чітко окресленою позицією не відрізняються. Так що тут нічого нового. (Сказав би так - "не Зрада, а так, невеличка ганьба" :-) )
Єдине, що реально - якщо дуже хочеться - поставити йому за провину... Футболіст - це за визначенням особа публічна. І фотографувались там на блок-пості не з простою людиною Андрієм, а з голкіпером ФК "Шахтар" (до речі, ось вам іще "футбол поза політикою) П’ятовим. І П’ятов в принципі мав би це розуміти - що фотографуються з представником клубу, а не з лівим пасажиром, що мимо проїжджав на своїх жигулях.
Міг П’ятов відмовитись від фотографування? Не знаю. Як відреагували б ці люди (у яких, скоріш за все, уже тоді була зброя в руках, явно чи неявно) на відмову? Теж не знаю. Тому нічого - ні поганого, ні хорошого - не скажу. Аби зрозуміти таку ситуацію, треба в ній побувати. Мене там не було. Якщо знайдуться свідки (того що Пятов сам з радістю пішов фоткатися, або навпаки, відбрикувався до останнього) - було б цікаво їх послухати.
Резюмуючи і заодно звертаючись до уболівальників.
По-перше, закінчуйте експлуатацію фрази "футбол поза політикою". Як мінімум вона виставляє вас не дуже розумними людьми. Як максимум - чиїмись маріонетками. Воно вам потрібне?
По-друге. Якщо все-таки збираєтесь обматюкати П’ятова - згадайте і оцю фотографію. Зроблену уже 2015-го року.
Та іще той факт, що футболістів "Шахтаря" на подібних фотографіях - дуже мало.
А уже після цього можете виносити свій вердикт і оформлювати своє ставлення до Андрія.