Про що не наважились говорити під час Тижня стійкості у Львові
Інші блоги автора
- Бюджет Львова 2025: Виклики та пріоритети 11 груд, 10:48
- Наступного року Львів може втратити 20% свого бюджету: що відбувається? 11 лист, 11:51
- Куди поділись 2,5 млрд грн? 7 лист, 11:11
Про що не наважились говорити під час Тижня стійкості у Львові? З таким питанням мені зателефонував мій колега з іншого міста, який не зміг бути минулого тижня у Львові. З етичних міркувань – не називатиму його імені.
Моя відповідь йому була проста. Кажу: «Не було такого».
А він: «Думаєш, я повірю, що дискусія, про позбавлення міст 4% ПДФО, ситуація з тарифами, реформа ТПВ може пройти тихо-спокійно?».
Спокійно точно не було. Було гаряче. Інколи дуже, навіть більше ніж.
Тому для тих, хто все пропустив, 5 головних тез, що змінили 5 днів non-stop форумів у Львові. І чому ми більше так робити не будемо. Хоча не факт.
Отож.
1. З понеділка по неділю – у Львові відбулось одразу 5 форумів: Форум Води, Форум тепла, Форум ОСББ, Форум управління відходами, Перший фінансовий форум.
Понад 100 міст, перший заступник голови Верховної Ради України – Олександр Корнієнко, ключові фонди, голови комітетів і підкомітетів ВРУ. А ще міжнародні учасники – від колишнього міністра Аргентини – до фінансового директора м. Грацу.
2. Найгарячіша дискусія була про проєкт бюджету України 2025. За попередніми пропозиціями, які скерували на розгляд ВРУ, у міст знову забирають частину доходів, зокрема і 4% ПДФО, які були передбачені на покриття різниці в тарифах. Минулоріч, з міського до державного бюджету вже було вилучено ПДФО від військових – це так званий податок від заробітної плати військових та правоохоронних органів.
Декілька років тому, під час підписання меморандуму та при умові не підняття тарифів на теплопостачання, було загарантонвано, що частина ПДФО (а саме додаткових 4%) буде залишатися у містах для покриття різниці в тарифах.
Проте, вході дискусій, маємо запевнення від представників ВРУ, що 4% ПДФО (як частина компенсації за не підвищення тарифів на тепло) залишаться в містах.
Лишаються дискусії щодо реверсної дотації. Багато складних і відкритих питань щодо медичних пакетів НСЗУ. Важливо, що АМУ і профільний комітет налаштовані на підтримку міст
3. Новий закон про Управління відходами почав активно впроваджуватися .
Приклад цього – запуск у Львові адміністратора ТПВ. Голова профільного комітету ВРУ анонсував підготовку до прийняття важливих нових законів про пакування (так звану розширену відповідальність виробника).
І до речі, нагадаю, що вже у 2025 році 10% ТПВ в кожному місті мають йти на переробку. Минулого року у Львові було 6%, а загалом по Україні – 3-4%. Тому понад 300 учасників обговорення щодо ТПВ – мали про що говорити. Окремо звернули увагу на відходи руйнування. На жаль, після атаки ворога – це стосується багатьох міст.
4. Як пройти одну з найскладніших зим і забезпечити мешканців водопостачанням. Про це і не тільки говорили на IX Lviv Eco Forum.
Два дні у Львові тривав найбільший з’їзд представників водопровідної галузі. В межах форуму відбулось виїзне засідання комітету ВР з питань ЖКГ. Головна тема – це перебудова Водоканалів – від економічної складової їх роботи, до енергоефективності. Дякуємо колегам з Данії за активну підтримку. До речі, керівниця Орхуського Водоканалу (Данія) входить до наглядової ради Львівводоканалу. І така співпраця з іноземними партнерами – це не лише про кошти, а й про ефективні рішення.
5. Вперше в такому форматі відбулась і зустріч теплопостачальних підприємств України в межах окремого форуму. Проблеми в кожного свої. Але обʼєднує нас опалювальний період попереду. І все що з тим повʼязано.
А що по суті, спитаєте ви. Звісно без деталей, але найближчим часом Львів отримає додатково необхідного обладнання на кілька мільйонів гривень.
Про отримані знання і контакти – вже і не кажу. Це до речі стосується не лише Львова
Ну і ще одне. Варто згадати і про ще один захід, який відбувся в часі Resilience week. Це я звичайно про наймасштабнішу дизайн-конференцію Дизаріум. Дворазовий власник Греммі Штефан Загмайстер серед лекторів, 8 тис. учасників наживо і близько 30 тис. онлайн – це лише кілька фактів.
Якщо ти це пропустив, можеш переглянути онлайн.
Дякую всім, хто готував, проводив і приїхав на цей тиждень у Львів. І звичайно всім учасникам.