Провалля поблизу Трускавця може збільшитися на 50 метрів
На дослідження території обвалу поблизу Трускавця потрібно 1,5 млн грн
Яма, що утворилася внаслідок землетрусу на території Стебницького гірничо-хімічного підприємства «Полімінерал», має в діаметрі 300 метрів і може зрости ще на 50. Карстовий провал досліджують екологи.
Подивитися на яму, що утворилася між Дрогобичем і Трускавцем, місцеві з'їжджаються зі самого ранку. Дехто тієї ночі, коли відбувалися земні коливання, спав, інші ж діляться тим, що наслухалися від сусідів.
«Я поштовхів не чув, проте мої колеги на роботі розповідали, що відчували їх», ‒ каже мешканець Трускавця Роман.
У сусідньому Стебнику, що прилягає до провалля, люди зізнаються, що вже звикли до такого природного неспокою.
«Під нами пролягає шахта. Звісно, що ми боїмося опинитися під землею, проте куди нам піти?», ‒ бідкається пані Емілія.
Від ранку понеділка біля ями працюють гідрогеологи. Вони переконують: обвал трапився через води з високим вмістом мінералів, які у порожнини шахти надходили протягом десятків років.
«Вода потрапила в камеру, розташовану на висоті 80 метрів. Відтак, коли вона підмивала соляні породи, вони обвалювалися. Це і призвело до того, що бачимо зараз», ‒ пояснює колишній геолог «Полімінералу» Юрій Кудрявцев.
Землетруси для передгір'я Карпат ‒ справа звична, кажуть сейсмологи. На Львівщині можливі поштовхи до шести балів. Цьогоріч в інституті геофізики зафіксували збільшення підземної активності.
«Цього року відбулося 24 поштовхи, але вони були слабкі. Тільки цей останній, що трапився 29 вересня, був таки досить сильний. Він мав магнітуду 2,7, енергетичний клад 9,8 ‒ це, якщо перерахувати, приблизно до 4 балів за 12-бальною сейсмічною шкалою», ‒ розповідає науковець відділу сейсмічності Карпатського регіону Роман Пронишин.
Обласна влада проситиме у Кабміну гроші з резервного фонду на дослідження території. Це щонайменше півтора мільйона гривень. Відповідальність за карстовий провал покладають на підприємство «Полімінерал», яке є власником землі. Мовляв, приватна фірма не виконала приписів.
«Одне з порушень ‒ це наповнення пустот відповідними розсолами, які мають відповідну концентрацію. Цього підприємство не робило. 26 вересня закінчився термін виконання всіх приписів і ми маємо знову ж таки нагоду зайти туди і з’ясувати підстави невиконання цих документів і притягувати їх до відповідальності», ‒ переконує начальник Державної екологічної інспекції Львівщини Микола Маланич.
Три місяці тому за фактом невиконання приписів поліція відкрила кримінальне провадження.
Нагадаємо, в ніч на суботу, 30 вересня, поблизу Дрогобича та Трускавця стався землетрус. Внаслідок цього на території ТзОВ «СГХП «Полімінерал» утворилося провалля діаметром близько 300 м та глибиною до 50 м.