Росія закрила для України частину Азовського моря
Окрім того, рибалок у Приазов'ї через СМС закликають блокувати місцеву держадміністрацію
У неділю, 20 травня, росіяни ультимативно закрили дві тисячі квадратних кілометрів Азовського моря для українських суден. Причина – нібито проведення бойових стрільб, повідомило ТСН.
У деяких районах заблокованої росіянами акваторії відстань до українського узбережжя – не більше ніж десять миль. Блокування є брутальним порушенням Конвенції з морського права.
Раніше повідомлялось про активізацію діяльності кораблів Берегової охорони Прикордонної служби ФСБ та Чорноморського флоту ВМФ РФ в акваторії Азовського моря. У квітні цього року штаб АТО попередив українських рибалок про можливі провокації з боку Російської Федерації, наслідком яких може стати затримання українських риболовецьких суден. Штаб АТО також не виключає підготовку подібних провокацій й в акваторії Чорного моря.
Водночас експерт «Майдану закордонних справ» Андрій Клименко зазначає, що росіяни демонстративно затримують судна, котрі прямують до українських портів на азовському узбережжі.
«Затримання суден, що прямували до/з Бердянська та Маріуполя почались 19 травня та продовжуються досі. Ніякої публічної реакції ні головнокомандувача, ні прикордонників, ні дипломатичного відомства, ні МОУ досі немає», – зазначає він.
Окрім того, Клименко повідомив, що рибалкам в Бердянську масово розсилають повідомлення на телефон із закликом блокувати місцеву держадміністрацію, аби віддати росіянам заарештоване браконьєрське судно «Норд».
«Рибаки міста! Йдемо 25.05 до будівлі адміністрації! Хай віддають це корито росіянам і ми знову матимемо змогу рибалити в морі», – йдеться к тексті СМС.
Як повідомило ТСН, Азов має унікальний і водночас підступний правовий статус, тому що це внутрішнє море РФ та України. Іншими словами, російські кораблі можуть навіть підходити до українського берега. Це не вважається порушенням кордону, поки чобіт російського моряка не ступив на український суходіл. Так трактує ситуацію Москва.
Дати відсіч міжнародна спільнота Україні не допоможе, бо в часи президентства Леоніда Кучми була підписана угода про те, що всі суперечки в цьому морі вирішуються винятково на двосторонньому рівні.
Таким чином, Україна сама зробила все, аби позбавити себе можливості зупинити будівництво мосту до Криму. Україна поступилась Азовом у вересні 2003 року, коли завирував конфлікт навколо Тузли. РФ перегородила дамбою частину Керченської протоки. Україна з острова Тузла через гучномовці благала росіян зупинитися. Вони й зупинились, але змусили Україну визнати права Росії де-факто на все Азовське море. Саме це й стало згодом, зокрема, підставою для будівництва Керченського мосту.
Кримський міст – це вбивця українського Приазов'я, його економіки, адже це привід для росіян обмежити рух вантажних суден. Зокрема, якщо Москва застосує цю економічну зброю, Маріупольський порт ризикує перетворитися на парк голих причалів і виставку іржавих кранів.