Розпродаж газу зі сланців
Завдяки експлуатації родовищ у сланцевих породах газ у США став дешевшим, ніж у Росії – стверджують аналітики Citigroup.
"Зник один з головних аргументів на користь купівлі акцій Газпрому. Донині вважалося, що Кремль нарешті підніме штучно занижені ціни на газ на російському ринку, що дасть змогу підвищити доходи "Газпрому". "Але російський газ перестав бути дешевим", – повідомила The Wall Street Journal з посиланням на головного аналітика з питань стратегії Citigroup Кінгсмілла Бонда. За його оцінкою, регульована нині державою ціна на газ для Росії становить 97 доларів за 1000 кубічних метрів, натомість, на ринку США той самий обсяг газу коштує 83 долари, тому що ціни впали завдяки експлуатації родовищ у сланцевих породах.
Не ясно, на які дані про ринок США спирається аналіз Бонда. Але кожен може перевірити, що на товарній біржі у Нью-Йорку ціна на газ нині є дуже низькою.
Минулого тижня 1000 кубічних метрів газу з терміновою доставкою коштували там $104-108, а ціни у ф’ючерсних контрактах з доставкою на початку січня були на близько 10% вищими.
Ціна на газ в терміновою доставкою у Нью-Йорку у майже у п’ять разів нижчою, ніж ціна на газ, який зараз PGNiG імпортує з Росії. Газ у США є дешевшим, ніж у Європі. Однак, на думку польської корпорації, "Газпром" бере за свій газ більше, ніж на європейському ринку. А оскільки після піврічних переговорів "Газпром" не погодився дати знижку, на початку листопада PGNiG вирішила домогтися її через арбітраж у Стокгольмі.
– До 9 грудня "Газпром" має час, щоб визначити свого арбітра, – розповіла нам вчора прес-секретарка PGNiG Йоанна Закжевска.
Суперечка може тягнутися довго, а вже з січня нам загрожує зростання рахунків за газ через зростання цін на газ з Росії.
За даними консалтингової компанії AT Karney, дорожнеча газу у Європі буде тривати ще протягом декількох років. "Ціни на газ зростуть до 2014 року на 30-40%. Проте, потім вони почнуть знижуватися" – прогнозує AT Kearney у своєму останньому звіті "Майбутнє поставок газу до Європи".
До цього може призвести також бум видобутку сланцевого газу у США. Завдяки ньому з середини 2008 року ціна на газ у США впала майже у чотири рази. Щоб впоратися з великим обсягом сировини, американські енергетичні компанії дедалі частіше планують експортувати зріджений газ.
У листопаді американська компанія Cheniere підписала угоду з британською BP та іспанською Gas Natural про постачання протягом 20 років майже 5 мільярдів кубометрів зрідженого газу. Поставки почнуться у 2015 і 2016 роках, а Cheniere вже думає про подвоєння експорту зрідженого газу зі США і веде переговори про його постачання до Литви. Взяти приклад з Cheniere хоче кілька інших американських компаній, а Shell прагне отримати дозвіл на експорт зрідженого газу з Канади.
Автор: Анджей Кублік [Andrzej Kublik]
Назва оригіналу: Przecena gazu z łupków
Джерело: Gazeta Wyborcza, 29.11.2011
Зреферував Омелян Радимський