Сонцезахисні креми
Як не викинути гроші на вітер?
Тим, хто збирається на відпочинок до моря, в гори, на озеро, річку чи просто тривалий час перебуває на вулиці, лікарі-дерматологи радять обов’язково користуватися сонцезахисними засобами: щоб захистити шкіру від опіків, злоякісних захворювань (меланоми, інших видів раку) і швидкого старіння.
І особливо оберігати дітей. Одне згоряння на сонці в дитинстві вдвічі збільшує ризик виникнення онкологічних захворювань шкіри в дорослому віці.
Сонцезахисних засобів - і закордонних, і вітчизняних - є дуже багато. Вони різні за ціною і ступенем захисту.
Як вибрати сонцезахисний засіб, який максимально захистить шкіру від ультрафіолетових променів? Чи є креми, які дають 100% захист? Що краще обрати: лосьйон, крем чи спрей? З якого віку сонцезахисними засобами можуть користуватися діти?
Лікарка-дерматологиня Львівського обласного шкірвендиспансеру Ірина Жируха про сонцезахисні креми знає усе. У розмові із ZAXID.NET вона розвіяла найпопулярніші міфи і проконсультувала, як захистити шкіру від шкідливого ультрафіолетового проміння.
Як правильно підібрати сонцезахисний засіб?
Найперше, що варто знати: не має сонцезахисних засобів, які на 100% захищають від ультрафіолету. Якщо виробники таких засобів про це заявляють, то маєте знати, що це просто реклама.
«Сонцезахисних засобів, які б на 100 % захищали від ультрафіолетових променів, нема. На деяких кремах, спреях пишуть, що вони дають 100% захист, але це не відповідає дійсності. Насправді такі засоби мають захист SPF 50+»,- каже Ірина Жируха.
Перш, ніж іти в аптеку купувати сонцезахисний засіб (їх купувати бажано саме в аптеках), дерматологиня радить спершу визначити, який у вас фототип шкіри. Їх є всього шість. Носії двох останніх проживають на території Африки, тож ми зупинимося лише на чотирьох.
I фототип: у людей, що є носіями цього фототипу (їх небагато) дуже світла чутлива шкіра, блакитні або зелені очі, світле або руде волосся, веснянки. Вони дуже швидко згоряють на сонці і їм для відпочинку на морі, озері, річці слід обирати сонцезахисні засоби з максимальним фактором захисту SPF 50+.
II фототип: світла шкіра, голубі або карі очі, світле або руде волосся, веснянки. Їм варто обирати захисні засоби з SPF 30.
III фототип: доволі світлий відтінок шкіри, темні очі, темно русяве чи русяве волосся. У нас найбільше проживає людей саме з таким фототипом шкіри. Їм для захисту від ультрафіолетових променів слід обирати сонцезахистні засоби з SPF 30, SPF 20.
IV фототип: смаглява шкіра, темне або чорне волосся, карі очі. Представники цього фототипу засмагають, як правило, без особливих проблем, рідко обпікаються на сонці. Утім, аби уникнути негативнивного впливу ультрафіолету на шкіру, вони також мають користуватися сонцезахисними засобами: SPF 5-10.
«Треба орієнтуватися, яка пора року і дня. Найагресивніший ультрафіолет навесні, у квітні-травні. Зранку інтенсивність сонця менша, тож і захисні засоби можна брати з меншим фактором захисту, після 11:00 інтенсивність зростає, тож і захист має бути більший. Загалом треба орієнтуватися на індекс ультрафіолету UV . У кожному телефоні є прогноз погоди й наприкінці, де повідомляється про атмосферний тиск, вказується й індекс ультрафіолету. Якщо він від 1 до 3, то сонцезахисними засобами можна і не користуватися. Якщо UV, скажімо, 9, то сонцезахисний засіб треба брати з SPF 20. Що вищий індекс ультрафіолету, то більшого захисту потребує шкіра», - каже Ірина Жируха.
Дерматологиня радить користуватися сонцезахисними засобами не лише під час засмагання чи відпочинку, а й навіть тоді, коли вам доводиться тривалий час перебувати на вулиці. Вважається, що люди з I фототипом шкіри у сонячну погоду без шкоди для здоров’я можуть перебувати на сонці всього 5-7 хвилин, з II-III фототипом – 10-15 хвилин (вранці – до 30 хвилин).
Людям, які мають шкірні захворювання (вітіліго, рожеві вугрі, дискоїдний вовчак та інші) повинні уникати прямих сонячних променів і користуватися сонцезахисними засобами з максимальним фактором захисту SPF 50+.
Для захисту шкіри від ультрафіолету найкраще підходять сонцезахисні лосьйони
Який засіб кращий: лосьйон, крем чи спрей?
Дерматологиня каже, що серед сонцезахисних засобів найкращими є лосьйони.
«Лосьйон найкраще всмоктується, створює міцну захисну плівку, не забиває пори і його надовго вистачає. Крем краще підходить для старшої шкіри, а для молодої він буде заважкий», - каже Ірина Жируха.
Щодо сонцезахисних засобів у формі спреїв, то вони не дають надійного захисту, їхня дія більш поверхнева.
Купувати сонцезахисні засоби, за словами лікарки, краще в аптеках і лише європейських фірм, які давно вже є на ринку. У країнах Європи є великі дерматокосметологічні інститути, де проводять ретельні дослідження засобів.
Хороші засоби захисту – не з дешевих. Тому купуючи їх, орієнтуйтеся не на ціну, а на якість, бо інакше можна викинути гроші на вітер. Ціна закордонних сонцезахисних засобів у середньому – 300-500 грн.
Як часто треба наносити сонцезахисні засоби?
Ірина Жируха твердить: кожні 2-3 години. Залишки старого засобу треба змити і на чисту шкіру нанести новий. Навіть тоді, коли на засобі написано, що він водостійкий. Після купання в морі лікарка радить прийняти душ і знову нанести сонцезахисний засіб.
«Деякі виробники твердять, що їхні засоби захисту водостійкі і діють 24 години. Таких засобів не існує. Шкіра має сальні, потові залози, які змивають крем, тому через 2-3 години на шкірі вже нема такої концентрації сонцезахисного крему, яка була раніше», - каже дерматологиня.
За її словами, є такий приблизний підрахунок дії сонцезахисного засобу. Скажімо, ви придбали крем з SPF 15: 15х10=150. Значить, даний засіб захищає лише 2,5 години. Далі, щоб убезпечити себе від згоряння, засіб слід нанести заново.
Коли наносити сонцезахисні засоби?
Доволі часто сонцезахисний засіб наносять на шкіру прямо на пляжі. Ірина Жируха каже, що це неправильно, бо до виходу на сонце на шкірі має утворитися захисна плівка.
«Сонцезахисні засоби слід наносити на шкіру за 20 хвилин до виходу з дому. На обличчя можна нанести спершу зволожуючий крем чи той, яким людина користується щодня, а тоді сонцезахисний засіб», - каже Ірина Жируха.
Дітям потрібні сонцезахисні засоби з максимальний фактором захисту, бо вони згоряють у п'ять разів швидше, ніж дорослі
З якого віку сонцезахисними засобами можуть користуватися діти?
У дітей значно тонша, ніжніша шкіра. У них ще не сформована імунна система і система, яка відповідає за пігментацію, тож вони можуть згоріти у п’ять разів швидше, ніж дорослі. Тому для дітей завжди слід вибирати засіб з максимальним захистом у вигляді молочка. Засоби, призначені для дорослих, дітям не підходять. Їм слід купувати спеціальні, дитячі.
«За дітьми ретельно слід стежити, аби вони не згоріли на сонці, бо одне згоряння у дитинстві удвічі збільшує виникнення меланоми, інших видів раку шкіри у дорослому житті», - каже Ірина Жируха.
Дітям до року взагалі не варто потрапляти під прямі сонячні промені. Усі інші повинні користуватися сонцезахисними засобами, навіть тоді, коли у сонячний день бавляться на дитячому майданчику.
Як рятуватися, коли все-таки згоріли?
Людина не відразу може зрозуміти, що згоріла на сонці, бо повна дія ультрафіолету проявляється лише через 4-5 годин. Ось тоді видно, що шкіра червона, пашить, свербить. У дорослих може бути легкий озноб, у дітей – підвищення температури. Коли згоряння важке, на тілі виникають пухирі.
Як рятуватися? До обпечених місць прикласти холодний компрес, маленьким дітям – літеплий. Можна прийняти холодний душ. Якщо діти загартовані, то і їх можна під холодний душ, ненадовго. А тоді нанести на тіло протизапальні креми з пантенолом, алантоїном. А через деякий час – зволожуючі креми.
Коли на тілі утворилися пухирі, тоді по допомогу вже треба звернутися до дерматолога.