Тимошенко, імовірно, винна, але справу треба переглянути, – євродепутат
Вимога переглянути справу екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко зовсім не означає, що Євросоюз наполягає на тому, що вона не винна. Про це в інтерв'ю «Урядовому кур'єру» сказав депутат Європарламенту від Нідерландів, член політичної групи «Альянс лібералів та демократів Європи» Йоханес Корнеліс ван Баален.
«Я завжди казав і повторюю: якщо ти був поганим прем’єр-міністром, то нехай оцінку цьому дає електорат. Невигідна для України угода з «Газпромом» – це політична помилка, яку не можна зарахувати до сфери кримінальної відповідальності, котра настає за причетність до злочинних дій у правовому полі. Але сподіваюся, що цю справу все-таки буде переглянуто за всіма демократичними нормами й вимогами», – сказав він.
Далі ван Баален наголосив: «Звичайно, тут я можу говорити лише від імені своєї політичної групи і хотів би наголосити: якщо ми отримаємо гарантії, що справу Тимошенко буде переглянуто, хоча б у вигляді офіційної заяви українського уряду, для нас цього буде достатньо. Тому що переговори між партнерами повинні вестися на основі взаємної довіри».
Євродепутат також висловив сподівання, що до Вільнюського саміту Україні та ЄС вдасться досягнути спільної платформи, спираючись на яку, можна буде підписати й ратифікувати Угоду про асоціацію.
«На мою думку, асоціація важлива як для України, так і для ЄС. Проте підтримую пана Кокса та пана Квасневського, які закликають Україну сконцентрувати свої зусилля на вдосконаленні виборчого законодавства, встановленні верховенства права та врегулюванні справи Тимошенко», – додав він.
Євродепутат наголосив: «Ми вважаємо, що для України життєво необхідно мати демократичне виборче право, оскільки Угода про асоціацію – це більше, ніж просто вільна торгівля, вона закладає структурні відносини, тому вдосконалити виборче законодавство надзвичайно важливо. За цим іде встановлення верховенства права, що гарантуватиме незалежність суддів, та врегулювання справи Тимошенко. І хоча я не належу до прихильників пані Тимошенко, проте вважаю, що судова справа проти неї велася упереджено».
Він додав: «Можливо, Тимошенко винна, це цілком ймовірно, але я порадив би українським судовим органам переглянути всю справу Тимошенко від самого початку». Водночас Баален наголосив, що порядок виконання вимог ЄС до України треба бачити так: удосконалення виборчого законодавства, встановлення верховенства права і перегляд справи Тимошенко, а не у зворотному порядку.
Нагадаємо, 11 жовтня 2011 року Печерський районний суд Києва засудив Юлію Тимошенко до 7 років позбавлення волі за перевищення повноважень при підписанні газових угод з Росією у 2009 році.
30 квітня 2013 року Європейський суд з прав людини визнав арешт і утримання Тимошенко під вартою до рішення суду в її справі незаконним. Це, на думку захисників, могло бути підставою для перегляду вироку і звільнення Тимошенко.
Додамо, 25 липня міністр закордонних справ України Леонід Кожара сказав, що міжнародне і національне законодавства не передбачають можливості лікування Тимошенко за кордоном. 21 червня в Києві міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле нагадав українській владі про готовність його країни прийняти Тимошенко для лікування.