Тимошенко поквапилася підписати угоду на російських умовах, – Ющенко
Вказівок щодо відкликання з газових переговорів 31 грудня 2008 року відповідального за їх результат чиновника Олега Дубини не давав, заявив третій президент України Віктор Ющенко в інтерв'ю, яке публікує газета "Коммерсант" 22 серпня.
"Так, Дубина поінформував мене про хід переговорів. Але ви можете собі уявити, щоб потім я дав йому вказівку не підписувати контракт? Я з Дубиною ввечері 31-го числа не розмовляв. І я думаю, що його від'їзд із Москви цього дня не був санкціонований ніким - ні прем'єром, ні президентом", - повідомив В.Ющенко.
За його словами, переговори завершилися ще 28-го числа, тоді було досягнуто максимально можливого компромісу - $250 і $1,8. "Переговорів не було ні 30-го, ні 31 грудня. І мене сам Дубина просив переказати Юлії Володимирівні, що їй не потрібно летіти до Москви, бо з нею ніхто не говоритиме", - стверджує третій президент України.
Колишній глава держави переконаний, що після 1 січня 2009 року владнати газову кризу за лінією Київ-Москва було вже неможливо, необхідно було "переформатувати транзитну політику в трикутнику Брюссель-Київ-Москва".
Він вважає, що ситуацію в січні 2009 року, коли майже вся Європа залишилася без газу, Україна могла використати на свою користь.
"На Заході вже з кожним днем оформлялося розуміння того, що винуватцем цієї проблеми є Росія, а не Україна. Ну і, зрештою, ми мали 24 млрд кубів у підземних сховищах, з яких технічно підйомних - 18 млрд...", - уточнює В.Ющенко.
На його думку, "не треба було довго чекати, щоб у Празі відбулася міжнародна конференція, яка допомогла б російським колегам знайти здоровий глузд".
Натомість, наголошує він, Україна "отримала газовий договір із базовою ціною $450 на десять років, залишивши ставку транзиту на рівні, втричі-вчетверо нижчому за європейський".
В.Ющенко впевнений, що в цьому винні політичні амбіції Ю.Тимошенко, яка поквапилася підписати договір на російських умовах.
"Сам факт початку постачань дав змогу їй здобути ореол святості на європейській арені. Тепер повернемося в Україну. Тут народові повідомили, що газ буде зі знижкою, по $223 - навіть дешевше, ніж обговорювалося в грудні", - говорить він.
Екс-президент України зазначає, що головне завдання суду - вирішення проблем, які на десять років формують економічну та соціальну напруженість у країні.
"Мені хотілося б, щоб суд порушив питання про скасування цієї угоди або окремих, найпроблемніших її положень. Рішення суду має як мінімум спонукати нинішню владу до зняття цієї проблеми в Міжнародному арбітражі", - додає В.Ющенко.