Кореспондент ZAXID.NET провів ніч із членами Львівської міської виборчої комісії. На «Арені Львів» працювали також шість районних комісій, які приймали результати виборів з усіх міських дільниць. Там досі приймають протоколи і навіть не починали рахувати голоси. Ми ж згадуємо, як все це починалося.
***
«Гарячі закуски будуть після дев'ятої. Зараз є тільки холодні. Подавати?» – до завершення голосування залишається трохи менше години і цей час більшість членів семи міських виборчих дільниць, які прийматимуть протоколи з результатами голосування, проводять в ресторані на «Арені Львів».
Коли тут набирається до сотні людей, їх проводять на «нульовий» рівень – тут у наступні два дні встановлюватимуть результати виборів у Львові.
«Це таке вперше на «Арені Львів». У 2006 р. місцеві вибори збіглися з парламентськими і як тоді було, чесно кажучи, не пам'ятаю. А от 2010 р. не було районних дільниць, була лише одна міська, яка сиділа в Личаківській адміністрації, бо тільки там було багато місця, щоб збирати бюлетені з усього міста», – Віктор, один із членів міської виборчої комісії, руками показує наскільки вузький вхід до Ратуші, а тому, каже він, вигідніше приймати бюлетені в такому місці, як отут...
Його промову перериває активна жінка, яка пояснює комусь, що нема вже часу скуповуватись: «Який «Ашан»?! Зараз о 20:00 годині засідання починається!»
На «Арені Львів» близько 150 членів виборчих дільниць, більше 10 охоронців і ще півсотні представників партій, які також чекають на перші протоколи. Усіх їх розсадили по трьох залах: в одному – Галицьку, Франківську та Сихівську районні адміністрації, в іншому – Шевченківську, Личаківську та Залізничну, і в третьому – членів Львівської міської виборчої комісії.
Останні цієї ночі прийматимуть протоколи з виборів до обласної ради, усі інші – з результатами виборів мера і депутатів міської ради. Самих членів обласної комісії тут небагато, та й ті прийшли не працювати, а подивитися, як все відбувається.
Коли всі облаштувались, з'ясували де «побутова» кімната і де туалет, голова Львівської міської виборчої комісії провів кілька коротких інструктажів. «Усі скарги, які надходять до нас, ми можемо розглядати два дні. – пояснює Сліпецький. – Тому давайте сьогодні працюємо на прийом документів, а скарги розглядатимемо пізніше. Почули нас, Залізничний район? Працюємо на прийом. Але якщо ви бачите, що протокол негарний, покреслений – ви віддаєте його на уточнення. Усе зрозуміло?»
Значно уважніше слухали керівника відділу охорони, який пояснював членам комісій, куди на «Арені Львів» ходити не можна: «Про перший-другий поверх забудьте – їх тут не існує. Зараз ми перебуваємо на нульовому рівні, ресторан – це те, що вам треба запам'ятати – на третьому».
Через третій поверх до появи бюлетенів пройшли більшість членів районних комісій, тут на свій прийом чекали і всі ті, хто привіз бюлетні. Деяким навіть вдавалося поспати. Перші бюлетні з результатами виборів до міської комісії привезли аж о 00:24. Три зелені зв'язані мішечки швидко пронесли повз зацікавлених охоронців, партійців та жінок у вишиванках. «Ну, все – починається», – члени районних комісій зразу розбіглися по своїх залах.
Їм показуватимуть лише протоколи, самі ж бюлетні вивантажують у закритому місці і потім передають на зберігання в архівні установи. Якщо все нормально, члени ДВК та міліціонер, які привезли бюлетні з дільниці, отримують номерок. Після цього вони піднімаються у ресторан, чекають запрошення на візит до виборчих комісій і згодом проходять на допит.
«Хто у вас третій? Шановні, не займайте часу міської виборчої комісії... Хто у вас голова? Ви були на навчанні?» – ключову роль у допиті відіграє «фактичний» заступник голови міської виборчої комісії. Це старший кремезний чоловік з окулярами, який насправді не є заступником Ігоря Сліпецького. Але саме він вирішує всі проблеми й непорозуміння, які виникають між членами комісій.
Якщо у протоколі всі дані сходяться («ви вводили дані у таблицю і там все світилося зеленим»), членам ДВК аплодують, потискають руки і відпускають щасливими. Якщо ж у документі є неточності (а таких випадків було немало), процедура змінюється: «Зараз їдете виправляти, потім запаковуєте протоколи і у вівторок приходите до нас у кабінет на Пл. Ринок, 1».
На уточнення результатів, до речі, відправили немало протоколів – через вписані не в ту колонку цифри, через заздалегідь розпаковані пакети (один із них заповнювали на «Арені Львів», а не на самій дільниці, як це має бути), через розбіжності у даних...
Уже до 03:00-04:00 біля комісії утворилася черга, до 05:00, коли прийняли лише третину протоколів, стало зрозуміло, що рахувати голоси тут почнуть не скоро.
«Що там пишуть? Хто переміг? – зазирає в планшет голова Львівської міської виборчої комісії. – Бачу, молодь не пішла голосувати... Коли ж ми почнемо рахувати, я не знаю. Бачу, що ще не скоро».