У Львові дослідники провели екскурсію місцями німецького концтабору для полонених на Цитаделі
До теми
- У Львові на місці колишнього концтабору «Шталаг-328» відбулися поминальні заходи ZAXID.NET
- У концтаборі «Шталаг-328»у Львові було знищено понад 140 тисяч людей ZAXID.NET
- Садовий заперечив можливість будівництва житлових будинків на місці колишнього концтабору ZAXID.NET
- Жоден депутат ЛМР не підтримав скасування вето мера на забудову Цитаделі ZAXID.NET
Зараз комплекс львівської Цитаделі це здебільшого дорогі готелі та офіси. А під час Другої світової війни тут був німецький табір для військовополонених «Шталаг-328». У рамках проекту «Lemberg. Місто, яке (не) пережило» дослідники провели екскурсію місцями тоталітарного терору. Кількість людей, які пройшли через концтабір на Цитаделі, – майже 300 тисяч. Половина з них його не пережила.
Польові табори для утримання полонених червоноармійців у Львові почали створювати одразу після початку війни. Шталаг на Цитаделі почав діяти вже у липні 1941 року. Майже 30 гектарів обнесли колючим дротом та поділили на сектори. Центральний корпус Цитаделі — одне із місць, де утримували в'язнів.
«Ми тут бачимо три поверхи і підвал, підвальне приміщення зайняте під склади, а ця частина використовувалась в якості карцера. В першу чергу там відбирали для розстрілу тих, хто здійснював, на думку німців, саботаж серед самих полонених», – показує науковий співробітник музею «Територія Терору» Андрій Усач.
Людей тут було стільки, що спати доводилось і навприсядки. Було місце, де в’язні жили просто неба. З голоду в’язні об'їдали старі акації на території табору і німці їх вирубали.
«Фактично можна говорити, що це єдине місце, де можуть знаходитись тіла полонених. Це були траншеї, через які були перекинуті дошки, а німці, які їх охороняли, знущаючись, кидали куски хліба і полонені, які божеволіли від голоду, просто падали, задихалися і тонули в цих фекаліях», – розповів шокуючі факти Андрій Усач.
Табір «Шталаг-328» був розрахований на 10 тисяч людей. Смертність була надзвичайно високою. Особливо взимку 42-43 років, коли у таборі розпочалась епідемія висипного тифу. Щодня помирало декілька сотень людей.
«Німці тут фактично не з’являлися. Вчорашні військовополонені, які отримували посади табірного поліцая чи начальника блоку, вони так само погано ставилися до своїх колишніх однополчан: і вбивали людей, і обкрадали», – розповів Андрій Усач.
На території самого табору німці людей не розстрілювали. Для цього в’язнів вивозили у ліс поблизу Лисиничів. У першу чергу знищували політпрацівників, штрафників та євреїв.
«Є спогади одного татарина, якого видали його ж колеги, ніби, він єврей. Але йому вдалося довести, що він мусульманин. Він прочитав німцям молитву з Корану. Всіх відбирали і євреї утримувались саме у цьому карцері окремо», – розповів історію Андрій Усач.
В'язнями табору були і європейці: французи, бельгійці та італійці. Сьогодні будівлі Цитаделі це готелі, офіси банків та компаній. Деякі будівлі досі стоять пусткою. Історія ж табору цікавить здебільшого іноземних туристів.
«Я працюю з німецькомовною категорією гостей нашого міста. Приїжджаючи до Львова, вони досить часто цікавляться єврейською культурою, місцями Голокосту і терором. Це специфічне зацікавлення серед людей середнього та старшого покоління», – розповіла екскурсоводка Анастасія Вит.
За радянськими даними, через «Шталаг-328» загалом пройшло 284 тисячі людей, половина з них загинула.