У Львові на фестивалі «Під Покровом» показують, як спілкувалися наші предки з Богом
Фестиваль церковного співу відкриває давні літургійні тексти
У Львові стартував фестиваль давнього церковного співу «Під Покровом». Упродовж трьох днів піснеспіви звучатимуть на різних локаціях міста: в храмах, музичній академії і в музеях.
«Збереглося понад тисячу примірників рукописних, які називаються «Ірмолої». В наших бібліотеках. В Україні і не тільки», ‒ розповів організатор фестивалю «Під Покровом» єромонах Лука Михайлович.
Літургійний центр «Передання» шукав ці тексти. І впродовж року тут, у Львові, вчив керівників українських хорів входити в архаїчну традиційну молитву предків. А фестиваль «Під Покровом» зібрав усіх знову, аби ділитися цим досвідом ще й з прихожанами.
«Музика ‒ це не людина, коли можна сказати, до прикладу, що їй 70 років.. Ми не знаємо точно, скільки їй. Знаємо, що в XVI- XVII століттях цю музику записали. А до цього ця музика жила в усній традиції», ‒ додав єромонах Лука Михайлович.
Це молитви, що прийшли з Візантії, через Балкани, з Вірменії, Греції. А вже тут адаптувалися під темперамент українців, наше життя, біоритми. На відкритті фесту звучить Паракліс ‒ це знаний молебний канон до Богородиці, але триваліший. З тропарцями, що прославляють Марію, з давніми напівами.
«Цей простір, який виникає, коли ми співаємо давніші мелодії, з’являється наче тиша. І ми кажемо, що це місце для Бога з’являється. Коли ми можемо відчути те, що Він каже тільки мені. Те, що казали моїм предкам, що я можу передати своїй донечці», ‒ пояснила співорганізаторка фестивалю «Під Покровом» Неля Ільченко.
Стартував фестиваль у храмі монастиря Покрову Пресвятої Богородиці. Триватиме з 13 до 15 жовтня. На нього з’їжджаються 20 хорів країни. Запрошують кожного.
«Найперше людина може пережити присутність Божу. Коли ти стоїш просто в присутності Божій і слухаєш цей спів, який тебе надихає, наповнює. І деколи здається, що тебе аж розпирає від того такого наповнення», ‒ підсумувала керівниця хору «Ірмос» Любов Терлецька.
Тож кожен отримає шанс повернутися додому вже іншим.