У Львові реконструктори відтворили листопадові події 1918 року
Театралізованим боєм відсвяткували 99-ту річницю створення ЗУНР
До Львова з’їхалося понад півсотні реконструкторів, аби відтворити листопадові події 1918 року. Театралізованим боєм реконструктори відсвяткували 99-ту річницю створення Західноукраїнської Народної Республіки. Воювали за Ратушу та основні об’єкти міста.
Після Першої світової війни Австро-Угорська імперія розпадалася. Українці тоді заявили, що хочуть бути господарями на своїй землі. Та поляки з цим не погоджувалися. 2-3 листопада їхні війська вирішили відбити Львів, захоплений напередодні стрілецькими частинами Вітовського. Реконструктори кажуть, цей початок українсько-польської війни був досить толерантним.
«У той час, коли відбувалися бої між українцями і поляками, працювали кафетерії, навчальні заклади. І після кожного бою українці та поляки давали одні одним можливість забрати своїх поранених чи вбитих, вивезти в шпиталі чи на кладовища. І поховати», – розповів голова товариства «Пам'ять» Любомир Горбач.
Українським бійцям було важко – їм допомагав хіба простий люд. А от поляків підтримували країни Антанти. На відтвореному полі бою – присутні й бійці 49-го Померанського піхотного полку німців, що є допоміжним підрозділом польського війська.
«Ми маємо підсумки, де зберігаються патрони, з якими ми воюємо. Також є кулеметна лопатка, штик, яким воювали при близькій атаці. Сухарка є, де зберігалися особисті речі, їжа. І флягу маю», – розповів про свої речі реконструктор, член товариства «Пам'ять» Роман Полюга.
А офіцери не виходили в бій без годинника. У реконструкторів вони оригінальні.
«Маю швейцарський годинник. Він зроблений в офіцерському варіанті, в рамочці. Він носився на руці для того, щоб ви могли віддати різні команди, накази. Безумовно точний, бо без годинника німці нічого не робили», – розповів реконструктор, член товариства «Пам'ять» Любомир Полюга.
Тоді, 99 років тому, українці таки перебрали владу. Так виникла Західноукраїнська Народна Республіка. До неї входили Галичина, Буковина і Закарпаття.
«Ті часи, 1918 рік, постання ЗУНР, може, найближче подібні на теперішній Майдан. Це внутрішня, нижня ініціатива українців. Якщо брати Українських Січових Стрільців, вищі офіцерські ранги – всі були австрійцями. Тобто практично середня українська ланка – українці – створили саму державу ЗУНР», – пояснив член товариства «Пам'ять» Тарас Семущак.
Щоправда, проіснувала українська держава менше року.
«Якби наші предки того не зробили, то було би набагато важче пізніше заявити про себе як про народ, який прагне бути вільним», – вважає заступник голови товариства «Пам'ять» Тарас Павлишин.