У Львові знову почали навчати водіїв для електротранспорту
У листопаді цього року у Львові вперше за чотири роки відкрили курси, де навчають водіїв тролейбусів. А в січні наступного року наберуть групу водії трамваїв. Для трамвайного та тролейбусного депо це буде перше за багато років довгоочікуване масове поповнення персоналу водіїв.
Навчання проводить Львівський обласний учбовий центр підготовки та підвищення кваліфікації робітничих та інженерно-технічних працівників для виконання робіт з підвищеною небезпекою на замовлення Львівського обласного регіонального центру зайнятості.
Теоретично через півроку на ЛКП «Львівелектротранс» має надійти 20 водіїв тролейбусів та 10 водіїв трамваїв. Як запевняє керівництво трамвайного та тролейбусного депо ЛКП «Львівелектротрас», «свіжа кров» життєво необхідна для адекватної роботи підприємства. Особливо, якщо місто планує купувати новий електротранспорт.
«Зараз у мене працює 169 водіїв. Ними я можу обслужити 60 трамваїв. Якщо йдеться про обслуговування 70 трамваїв, то вже потрібно 211 водіїв. На 80 трамваїв – 240»,- розповідає директор трамвайного депо ЛКП «Львівелектротранс» Роман Василишин. - Та навіть цей персонал складається з великої кількості людей пенсійного віку і вони в будь-який момент можуть залишити цю роботу. Нових фахівців вже кілька років ніхто не навчав».
За його словами, зараз штат поповнюється винятково за рахунок тих водіїв, які раніше звільнились з тих чи інших причин.
З водіями тролейбусів аналогічна ситуація. За словами директора тролейбусного депо ЛКП «Львівелетротранс» Володимира Карпи, наразі на підприємстві працює 156 водіїв, що на 60 машин цілком достатньо. Однак, якщо місто, як і планувало, збільшить кількість тролейбусів до оптимальних 80 штук, то депо потрібні будуть нові кадри.
Охочих працювати у цій сфері не так багато. «Професія водія можливо виглядає романтичною, але дуже важка. Їздити доводиться в складних умовах. Багато транспорту. Постійний стрес. Тому не завжди люди витримують», - каже Роман Василишин.
Підтверджує цю тезу й начальник відділу організації профнавчання Львівського обласного регіонального центру зайнятості Марія Кузнєцова. Каже, що набрати групу було дуже складно.
«Люди бачать в новинах, що на «Львівелектротрансі» затримують зарплату і відмовляються освоювати таку професію. Тому нам доводилось довго переконувати. Навіть приходили працівники «Львівелектротрансу» і міськради та обіцяли, що проблем з виплатою зарплати більше не буде», - розповідає Марія Кузнєцова.
Навчити одного такого спеціаліста коштує Державній службі зайнятості 6,1 тис грн. З кожною особою укладається угода, згідно з якою, якщо по завершенні піврічних курсів вона не піде працювати за фахом, то буде змушена повертати гроші. Наразі в групи зголосилися лише чоловіки в середньому сорокарічного віку. Востаннє водіїв тролейбусів випускали у 2009 році. Середня зарплата водія 3 тисячі гривень. Також водій може підзаробити на продажу квитків, адже 12% від вартості кожного реалізованого квитка, йде водію.