У Молдові через кризу повністю зупиняють залізничні перевезення
Молдовські залізничники звинуватили у збитках пандемію коронавірусу та війну в Україні
До теми
Державне підприємство «Залізниця Молдови» з 12 лютого повністю припиняє рух місцевих і приміських поїздів. Про це було заявлено в середу, 3 лютого, на засіданні парламентської комісії з економіки, бюджету і фінансів, повідомила агенція «Інтерфакс-Україна».
Нині в Молдові курсують лише три приміські поїзди. При цьому понад 70% пасажирів, які перевозять ці поїзди – співробітники самої компанії.
«Пасажирські перевезення всередині країни обертаються залізничникам щомісячними збитками в 9-12 млн леїв (близько 600-800 тис. доларів на місяць). Підприємство несе збитки. Нас ніхто не фінансує. Ці поїзди застаріли і становлять небезпеку для пасажирів. Настає літній час, вони починають загорятися і піддають ризику життя людей», – заявив представник «Залізниці Молдови».
Представники компанії нагадали, що з березня 2020 року у зв'язку з пандемією коронавірусу було призупинено рух міжнародних пасажирських поїздів, включно з прибутковими маршрутами Кишинів-Москва, Кишинів-Санкт-Петербург, Кишинів-Одеса і низку інших. При цьому, як зазначили залізничники, підприємство продовжувало платити зарплати машиністам, провідникам та іншому персоналу. Вже більш ніж 6 місяців співробітники не отримують зарплату, борги із зарплати становлять близько 3 млн доларів.
Зі свого боку, голова парламентської комісії з контролю за фінансами Ігор Мунтяну зазначив, що в 2018-2019 роках «Залізниця молдови» продала понад 66 тис. тонн чорних металів без узгодження і рішення Ради директорів. Крім того, колеса й інші вироби з чорних металів на суму 168 млн леїв (близько 10 млн доларів) були розібрані, знову ж без згоди Ради директорів, що створило ризики крадіжки. Таким чином, заборгованість компанії досягла 30 млн доларів. Рахунки компанії наразі заблоковано.
Як пише місцеве видання Newsmaker, на «Залізниці Молдови» великі проблеми з виплатою зарплати працівникам спостерігаються вже давно. В останні п'ять років затримки стали постійними. Як пояснив раніше голова профспілки залізничників Іон Запорожан, одна з причин нестачі грошей у підприємства – війна в Україні.
«Поїздам доводиться робити великі гаки, курсувати через Чорноморськ і Миколаїв, [щоб об'їхати зону бойових дій]. Раніше вантажоперевезення покривали всі витрати, але зараз вантажоперевезень майже немає», – розповів Запорожан.
Ситуацію, за його словами, ще більше погіршила пандемія коронавірусу і економічна криза.
Наразі для погашення боргів компанія планує розпродати низку майна та взяти кредити у банках.