У виборчкомах буде боротьба за владу, – експерт
Результатом того, що до механізму формування ДВК на цих парламентських виборах внесено зміни у частині жеребкування, на перших двох засіданнях виборчкомів буде «хаотична робота і боротьба за владу». Про це 17 вересня на прес-конференції повідомила виконавчий директор ЛОГО Комітету виборців України Оксана Дащаківська.
«Закон про вибори став результатом компромісу між об’єднаною опозицією і ПР. Вони фактично погодилися на такі норми виборчого закону, там було закладено, що процедура жеребкування буде закладена при формуванні ОВК та ДВК», – сказала Оксана Дащаківська.
Однак, пояснила вона, сам механізм жеребкування в законі прописаний не був, відтак його довелося затверджувати окремою постановою ЦВК. «Формально жеребкування щодо ДВК пройде в межах закону. Але наскільки постанова забезпечить демократичні стандарти виборів, рівність кандидатів, наскільки вони отримають рівне право бути представленими в ДВК? Постанова про формування ДВК вже була прийнята задовго до початку виборчого процесу, навіщо зараз постала потреба її змінювати?» – зауважила експерт.
Однак, попередня постанова, з її слів, передбачала жеребкування щодо складу кожній комісії окремо. «Це збільшувало шанси кандидатів бути представленими хоча б в окремих дільницях в окрузі. Однак, якби відбувалося жеребкування по кожній ДВК, воно могло б тривати чи не добу, тому, можливо, керуючись цими нормами, ЦВК змінила процедуру і тепер ДВК будуть сформовані за одним витягуванням жереба. Шанси на представництво в ДВК окремих кандидатів та партій суттєво зменшуються. Комісії мають шанс бути нерівними», – пояснила Оксана Дащаківська.
Відтак, з її слів, комісії будуть розбиті на два табори – провладні й опозиційні, а «в результаті виграє мажоритарник, який буде фаворитом в цій кампанії».
«Якщо мажоритарник не матиме в ДВК представників, буде змушений домовлятися персонально – це буде робити легше. Основна боротьба буде відбуватися за мажоритарників», – сказала вона.
Водночас Оксана Дащаківська наголосила, що недоцільно міняти правила гри під час самої гри, мовляв, раніше президент наголошував, що закон до виборів буде остаточно затверджено не пізніше, як за рік до виборів: «Закон не змінюється, але зміни вносяться за допомогою постанов ЦВК». Натомість такі норми мали б бути виписані в законі чи у виборчому кодексі, переконана експерт.
Нагадаємо, вибори до Верховної Ради України відбудуться 28 жовтня 2012 року за змішаною пропорційно-мажоритарною системою: 225 депутатів обираються за списками політичних партій (бар'єр для проходження в Раду - 5%), ще 225 - в мажоритарних округах. Відповідні зміни до закону про вибори народних депутатів прийняла ВРУ 17 листопада 2011 року. «За» закон, розроблений спеціальною комісією Верховної Ради, проголосували 366 депутатів.
30 липня в Україні стартувала передвиборча кампанія виборів Верховної Ради.