Угоди про дружбу з РФ не розриватимуть, а просто не пролонгують, – Ірина Геращенко
Віце-спікерка Верховної Ради заявила, що Україна не денонсуватиме договору про дружбу із РФ
Віце-спікерка Верховної Ради Ірина Геращенко заявила, що угоду про дружбу між Україною та Росією не розриватимуть, просто не продовжуватимуть термінів її дії. Про це вона сказала під час погоджувальної ради 3 вересня.
«Ми тільки що побачили дуже небезпечну риторику, в якій озвучувався сценарій Кремля, який насправді давно розірвав угоду про дружбу між Україною та Росією. І в українському парламенті багато депутатів намагалися українськими руками це реалізувати – розірвавши угоду для того, щоб в України потім у міжнародних судах не було ключового – вимоги до РФ виконувати цю угоду для того, щоб не тероризувати наш суверенітет і цілісність», – заявила Геращенко, інформує «Українська правда».
Вона наголосила, що є «дуже велика різниця між денонсацією і непролонгацією угоди». «Мова не йде ні про яку денонсацію, бо ми вимагатимемо від Російської Федерації в усіх міжнародних судах, у Гаазі відповідати за те, що вони порушили цю угоду», – наголосила Геращенко.
Разом з тим вона додала, що наразі президент – після ухвалення Верховною Радою закону про реінтеграцію Донбасу – доручив «не готувати документи на пролонгацію цієї угоди, яка відбувається автоматично». «Йдеться виключно про непролонгацію», – підсумувала Геращенко.
Пізніше у Facebook вона додала, що Україна всі свої міжнародні позови проти країни-агресора будуватиме саме на порушення РФ договору, «ключових його статей – про повагу до територіальної цілісності і суверенітету України, про непохитність наших кордонів».
«Про жоден розрив, денонсацію не йдеться, бо 2014-го, коли діяла Угода – РФ грубо її порушила. Й має за це відповідати – за окупацію, анексію: порушення кордону, ключові статті Угоди. А от продовжувати дію цього Договору – дійсно неможливо, бо немає ні дружби, ні співробітництва, а є війна і російська агресія», – написала Геращенко.
Нагадаємо, що Верховна Рада ратифікувала договір про дружбу, співробітництво і партнерство України з Росією 14 січня 1998 року. Дія документа автоматично продовжується на десятирічні періоди, якщо жодна зі сторін за шість місяців до закінчення строку не виступить проти цього шляхом письмового повідомлення.
Згодом колишній президент Віктор Янукович 2010 року підписав угоду з тодішнім президентом Росії Дмитром Медведєвим про те, що Чорноморський флот Росії буде базуватися в Севастополі до 2042 року. Згідно з умовами угоди, цей термін пможна продовжити ще на 5 років, якщо ані РФ, ані Україна не матимуть претензій.
Після окупації Криму Росія в односторонньому порядку розірвала цю угоду.
«Радіо Свобода» зазначає, що Київ повинен попередити Москву про відмову від угоди до жовтня 2018 року.