УІНП заявив про призупинення легалізації польських пам’ятників в Україні
Інститут національної пам'яті звернувся до української влади із закликом ігнорувати запити поляків на встановлення нових пам’ятників чи реставрацію вже існуючих
До теми
- Володимир В'ятрович: Сплюндрований пам'ятник УПА – продовження «Вісли»? ZAXID.NET
-
«Остаточне вирішення українського питання».
Українські історики та громадські діячі про передумови, перебіг і наслідки акції «Вісла» ZAXID.NET -
Гібридний трикутник.
Українсько-польські взаємини на тлі «культу Бандери» ZAXID.NET
Після інциденту села Грушовичі Перемишльського повіту Польщі, коли 26 квітня у цьому населеному за згоди місцевої влади демонтували пам’ятник воякам УПА, Український інститут національної пам’яті оголосив, що зупиняє роботу щодо пошуку та легалізації польських пам’яток в Україні.
Як йдеться в офіційній заяві УІНП, відсутність належної реакції польської влади на системне нищення українських місць пам’яті в Польщі змушує нас призупинити процес легалізації польських меморіальних об’єктів на території України.
«Інститут ініціює перед Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій зупинення надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні», – йдеться у заяві УНІП.
В інституті стверджують, що нині щонайменше 105 польських пам’ятників і пам’ятних знаків, збудованих на території України в період з 1991 по 2017 рр., залишаються нелегальними.
«У 1990-х роках норми національного законодавства щодо місць пам’яті як в Польщі, так і в Україні лише формувались. Чимало споруджених у цей час пам’ятників і пам’ятних знаків опинились поза правовим полем. Протягом останніх двох років Інститут працював над створенням механізмів узаконення польських пам’ятників і пам’ятних знаків, встановлених в Україні без будь-яких погоджень з центральними чи місцевими органами влади в період з 1991 по 2017 рр. Ми прагнули досягти порозуміння з польською стороною в питанні збереження місць пам’яті обох народів», – зазначили в УІПН.
Саме тому інститут звертається до представників органів місцевого самоврядування з проханням припинити розгляд будь-яких звернень польських державних інституцій, окремих осіб чи громадських організацій щодо надання дозволів на встановлення нових польських пам’ятників та пам’ятних знаків чи реставрацію вже існуючих.
Нагадаємо, 26 квітня у селі Грушовичі поблизу Перемишля демонтували пам’ятник воякам УПА. Роботи з демонтажу очолив президент Національного Руху у Підкарпатському воєводстві Марек Кульпа.
Пам’ятник воякам УПА на цвинтарі у Грушовичах звели у жовтні 1994 року. Пам'ятник неодноразово нищили вандали, але силами українців у Польщі монумент відновлювали.