Україна не виконала жодного з 11 пунктів «списку Фюле», - експерти
Україна не досягла відчутного прогресу по жодному з 11 критеріїв ЄС, озвучених у так званому "списку Фюле", необхідному для підписання угоди про асоціацію з ЄС.
Про це йшлося у звіті експертного моніторингу "Асоціація з ЄС: як Україна виконує умови підписання угоди", який організував фонд "Відродження".
"З одного боку, є певний прогрес, але в той же час його рівень такий, що, якщо б рішення про підписання угоди про асоціацію було сьогодні, воно було б негативним", – констатував науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко, пише газета "Коммерсантъ Украина".
Експерти підкреслюють, що поряд із покращенням за одними напрямами влада демонструє регрес за іншими.
Зокрема, за чотирма пунктами спостерігається деякий прогрес, за п'ятьма – мінімальний прогрес, за двома – прогрес взагалі відсутній.
Найбільш високі оцінки отримали такі напрямки, як усунення виборчого правосуддя, впровадження нового Кримінального процесуального кодексу (КПК), боротьба з корупцією, а також розширення повноважень Рахункової палати.
Зокрема, експерти високо оцінили прийняття парламентом в останні місяці чотирьох антикорупційних законопроектів, необхідних для лібералізації візового режиму з Євросоюзом, відзначивши при цьому, що документи "далекі від досконалості, оскільки прийняті поспішно".
"Позитивним моментом є помилування колишніх членів уряду Юрія Луценка та Георгія Філіпчука. Але зрозуміло, що без звільнення Юлії Тимошенко цього недостатньо, щоб поставити під цим пунктом жирний плюс", – пояснив президент аналітичного центру "Відкрита політика" Ігор Жданов.
Мінімальний прогрес відзначається за такими напрямами, як поліпшення інвестиційного клімату, підготовка до впровадження зони вільної торгівлі з ЄС, конституційна реформа, а також реформа судової системи та прокуратури.
При цьому експерти констатували повну відсутність прогресу у сфері реформування органів внутрішніх справ, виборчого законодавства, практики виборів та незалежності ЗМІ.
Серед іншого стурбованість авторів звіту викликало позбавлення мандатів народних депутатів Олександра Домбровського, Сергія Власенка і Павла Балоги Вищим адміністративним судом.
"Дуже турбує ситуація з виборами мера у Василькові. Там було зафіксовано значне застосування адміністративного ресурсу, що могло вплинути на результати волевиявлення", – стверджує Жданов.
Крім того, згідно зі звітом, розроблений законопроект з реформування виборчого законодавства "несе деякі неоднозначні і навіть небезпечні новації", зокрема обмеження розміру виборчих фондів і контроль надходжень коштів до фондів кандидатів у народні депутати.
Експерти підкреслили: щоб підписати угоду про асоціацію в цьому році, влада повинна до вересня продемонструвати прогрес по деяких напрямках.
Зокрема, знайти спосіб звільнити Юлію Тимошенко, провести чесні вибори в п'яти округах, де Центрвиборчком не зміг встановити результати голосування, вирішити конфлікт навколо позбавлення депутатських мандатів Сергія Власенка, Олександра Домбровського і Павла Балоги, призначити вибори мера Києва і Київської міськради, реформувати виборче законодавство , а також скасувати закон "Про всеукраїнський референдум".
Присутній на заході представник МЗС поставився до закликів експертів без ентузіазму.
"Підписання угоди важливо, але не варто заганяти себе в цейтнот трьох місяців. Ми вже виконуємо порядок денний асоціації, поки тільки в односторонньому порядку, але підписання угоди дозволить нам отримувати ще й допомогу Євросоюзу", – заявив директор департаменту ЄС Міністерства закордонних справ Всеволод Ченцов .
У представництві ЄС погодилися з результатами моніторингу.
"Ви говорите, що Україна навряд чи виконає всі 11 пунктів до листопадового саміту. Але я раджу вам не розглядати цей варіант, а мобілізувати зусилля. Тоді Євросоюз буде довіряти Україні і підтримає угоду", – сказала заступник голови представництва ЄС в Україні Марія Юрікова.
Нагадаємо, 10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, в яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту "Східного партнерства", запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, вирішенні проблеми вибіркового правосуддя та продовження реформ в рамках Порядку денного асоціації.
Екс-голова Європарламенту Єжи Бузек визнав, що нині відносини України з ЄС далекі від «фантастичного моменту», який був у 2004–2005 роках, і після якого і ЄС, і Україна зробили низку помилок.
Тим не менше, під час саміту Україна-ЄС, що відбувся наприкінці лютого, Київ та Брюссель оприлюднили заяви про відданість угоді про асоціацію, СОТ та ЗВТ.