Україна просить Росію видати засудженого у «справі Сенцова» українця Чирнія
Міністерство юстиції просить Росію передати громадянина України Олексія Чирнія, засудженого до 7 років в'язниці. Про це повідомив заступник міністра юстиції з питань європейської інтеграції Сергій Пєтухов.
«Тільки що підписав запит до Росії про передачу незаконно засудженого там Чірнія відповідно до поданої ним заяви», – написав він на сторінці у соціальній мережі Facebook.
Пєтухов нагадав, що Чирнія затримано в Криму ще в 2014 році в рамках справи про створення так званої «терористичної групи Сенцова-Кольченка».
«За версією російських слідчих, «терористична» діяльність хлопців складалася з планів повалити пам'ятник Леніну. Саме вчора Леніна повалили в Судаку, тому що ніхто не зможе зупинити людей, які борються проти радянської пропаганди», – зазначив заступник міністра.
«За два роки Чирнія весь час кидали в різні кутки – Магадан, Лефортово, Ростовська область. Не завжди було відомо, де він саме, до нього довго не допускали нашого консула. Ми не залишимо його, поки він не повернеться в Україну», – додав Пєтухов.
Нагадаємо, українського режисера Сенцова, активістів Олександра Кольченка, Чірнія і Геннадія Афанасьєва в травні 2014 року затримали в окупованому Росією Криму співробітники ФСБ. Їх звинуватили в підготовці терактів.
Афанасьєв і Чирній дали свідчення і, уклавши угоду зі слідством, були засуджені до 7 років позбавлення волі кожен. Сенцова і Кольченка 25 серпня 2015 року російський суд засудив до 20 і 10 років ув'язнення в колонії суворого режиму. Пізніше Росія відпустила Геннадія Афанасьєва.
За час перебування в російському СІЗО Чирнія тричі відправляли на проведення стаціонарної психіатричної експертизи.
Україна направила Росії близько десяти запитів про екстрадицію політв'язнів, останній відправили в серпні. Справа Карпюка і Клиха була сфабрикована російським Слідчим комітетом і в ній фігурує прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, який у 1994 році нібито воював у Чечні проти російських військ з Олександром Музичком, відомим як Саша Білий, а ще - колишнім керівником львівської організації УНА-УНСО Андрієм Шкілем.