Україна та Польща можуть обмінятися архівами
До теми
У польському Ольшині відбулося VI засідання міжурядової українсько-польської комісії у справі охорони та повернення втрачених і незаконно переміщених під час Другої світової війни культурних цінностей. Співголовами комісії є державний секретар міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща Пьотр Жуховский та перший заступник міністра культури Ігор Ліховий. Останній раз комісія збиралася у Львові 2010 року.
Сторони визнали доцільність продовження співпраці, спрямованої на охорону та повернення втрачених і незаконно переміщених під час Другої світової війни культурних цінностей. Також були розглянуті та обговорені актуальні проблеми міжвідомчої та міждержавної співпраці у справі охорони та повернення культурних цінностей.
Зокрема, у межах VI засідання Міжурядовою комісією було рекомендовано:
- здійснити обмін архівними матеріалами: Львівська міська книга 1687 року, що зберігається в Національному архіві у Кракові, на документи центральних органів влади Другої Речі Посполитої, що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України у Львові;
- продовжувати роботу, спрямовану на реалізацію пропозиції групи експертів з питань архівної спадщини при Міжурядовій комісії щодо обміну історичних документів міста Бохні, що зберігаються в Центральному державному історичному архіві України в Києві, на архівні матеріали з фондів польських архівів, які становитимуть предмет зацікавлення Української сторони.
- здійснити обмін матеріалів Архіву Наукового Товариства ім. Т. Шевченка з Національної бібліотеки у Варшаві та Бібліотеки Національного закладу ім. Оссолінських на архів Національного закладу ім. Оссолінських, що зберігається у Львівській національній науковій бібліотеці України імені В. Стефаника (до кінця 2016 року).
- розглянути можливість передачі Польщі реконструйованої картини невідомого автора «Царі Шуйські перед Зигмундом ІІІ» (з колекції Львівського історичного музею) в обмін на передачу Україні двох церковних дзвонів, які були віднайдені в селі Лютовиська і зберігаються в Національному музеї Перемиської землі в м. Перемишлі.
Комісія визнала за необхідне проведення до кінця 2015 року в Польщі засідання груп експертів з питань музейної спадщини та з питань бібліотек.
Сторони домовилися про те, що у межах наступного засідання групи експертів з питань музейної спадщини Міжурядової комісії предметом обговорення експертів стануть питання щодо походження картини Г. Мясоєдова «Посуха», що зберігається в Національному музеї у Варшаві, та окремих археологічних об’єктів, що зберігаються у Краківському археологічному музеї.
Міжурядова комісія зобов’язала групу експертів з питань бібліотек до кінця 2015 року розробити порядок і визначити обсяг рівноцінного обміну окремих дублетних видань кременецьких друків з колекції Волинського ліцею в Кременці (зберігаються в Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського у Києві) на дублетні видання з історичних колекцій або окремі книжкові видання, які мають цінність для Української сторони (зберігаються в зібраннях польських бібліотек). Під час найближчого засідання групи експертів з питань бібліотек Польська сторона передасть Українській стороні перелік видань, запропонованих для здійснення рівноцінного обміну.
Сторони домовилися, що наступне засідання Міжурядової комісії відбудеться в Україні. Конкретні дати і місце проведення засідання будуть визначені в робочому порядку. Засіданню Міжурядової комісії передуватимуть засідання всіх груп експертів.