Українка з Німеччини отримала свій перший паспорт громадянки України у 93 роки
1941 року жінку із Західної України вивезли на примусові роботи до Німеччини, відтоді на батьківщину вона не повернулась
Вислана в 16-річному віці в Німеччину українка Марія Цебак отримала свій перший паспорт — паспорт громадянки України — у 93 роки в українському консульстві в німецькому Франкфурті-на-Майні.
Як інформує консульство, дипломати познайомилися з Марією Цебак 8 травня 2015 року на цвинтарі. Тоді люди несли квіти загиблим під час Другої світової війни примусовим працівникам, яких гітлерівці вивозили з українських земель для роботи у Третьому Рейху.
Марія Цебак розповіла, що в 16 років потрапила до Німеччини: працювала та приховувала свою травму від роботодавця, аби не відіслав її до концтабору.
Після закінчення війни вона хотіла повернутися в Україну, але дізналася, що українців із західних регіонів відправляють у Сибір. Тому залишилася в Німеччині, проте відмовилася брати німецьке громадянство. Єдиний документ, з яким вона жила усе життя, — «посвідчення особи без батьківщини».
Після знайомства українські дипломати запропонували їй отримати паспорт.
«І от, після кількох місяців здійснення необхідних формальностей, пані Марія Цебак отримала свій перший і такий довгоочікуваний паспорт громадянина України!», – зазначили в консульстві.
До слова, у серпні 2018 року у Тернопільській області працівники Державної міграційної служби видали місцевій мешканці паспорт-ІD-картку – для літньої жінки це був перший український паспорт.