Вперше в Україні учасниці радянсько-фінської війни надали статус особи з інвалідністю
Учасницю радянсько-фінського конфлікту 1939-1940 років, яка нині проживає в Києві, офіційно визнали особою з інвалідністю внаслідок війни. Це перший випадок в Україні, який став можливим завдяки чинним законам про декомунзацію, повідомила прес-служба Українського інституту національної пам’яті.
Нині жінці 99 років. За часів СРСР вона не могла отримати цього статусу, оскільки влада намагалася не згадувати про війну у Фінляндії, в якій Радянський Союз був агресором.
Жінці не надавали статусу і після проголошення незалежності, оскільки у законі «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до декомунізації використовувався термін «Велика Вітчизняна війна». Він стосувався лише 1941-1945 років, а перші два роки Другої світової війни (1939-1941) не брали до уваги.
«Мені майже сто років, я пережила два голоди і дві війни – перебачила я все, і навіть у такому віці пам’ятаю ці періоди мого нелегкого життя військового медика, а потім сільського лікаря, але зараз мене не хочуть чути державні службовці», – скаржилась киянка у своєму зверненні до УІНП.
В інституті наголосили, що саме зміна пропагандистських термінів та хронології (замість «Велика Вітчизняна війна 1941-1945» використовується термін «Друга світова війна 1939-1945») після декомунізації дозволила надати жінці статус, про який вона просила.
Водночас в УІНП наголосили, що лише після листа Українського інституту національної пам’яті про те, що радянсько-фінська війна 1939-1940 років була частиною Другої світової війни, органи соціального захисту визнали жінку особою з інвалідністю внаслідок війни та оформили посвідчення.
Нагадаємо, Радянсько-фінська, або Зимова війна, це збройний конфлікт між СРСР і Фінляндією у період від 30 листопада 1939 року до 13 березня 1940 року.
30 листопада чотири армії СРСР (загалом понад півмільйона вояків) напали на сусідню державу на фронті від Балтійського до Баренцевого моря. Це стало причиною визнання Лігою Націй Радянського Союзу агресором і виключення його зі свого складу. Розглядається як частина Другої світової війни.
Війна завершилася підписанням Московського мирного договору, що зафіксував відторгнення від Фінляндії значної частини її території на користь СРСР.