Українська художниця створила проект про важливість українського зерна
Марія Прошковська створила перформанс в музеї MAMBo
До теми
- У Львові відкрилась виставка про досвід відбудови зруйнованих міст ZAXID.NET
-
Про перформанс під час пандемії.
У галереї «Дзиґа» триватиме Перфоманс-симпозіум ZAXID.NET -
«Актуальне мистецтво – не забава, а спосіб проаналізувати реальність».
Художник Влодко Кауфман про ментальні війни на Тижні актуального мистецтва ZAXID.NET
У музеї сучасного мистецтва міста Болонья (Італія) відбувся перформанс української художниці Марії Прошковської під назвою Farina. У центрі проекту було беззупинне та витривале створення борошна з українського зерна, яке було пошкоджене прямим потраплянням російської ракети. Протягом п'яти годин художниця, не відпочиваючи, демонструвала глядачам процес роботи з ручним жорном. Метою цього перформансу було привернути увагу до цінності кожної зернини для України, а також до того, наскільки складним є процес виробництва та розподілу пшениці в умовах повномасштабної війни та регулярних атак Росії.
Цей перформанс є важливою частиною культурної дипломатії, оскільки покликаний нагадати про те, наскільки складними є умови роботи хліборобів в Україні. Ризикуючи власними життями, вони збирають врожаї та обробляють зерно у той час, як українські поля перетворилися на справжні поля битв.
Мистецький захід було проведено завдяки співпраці між художницею та кураторами проекту Лоренцо Бальбі та Джулією Пеццолі. Саме завдяки їм минулого року Марія з сином були запрошені до Болонії на довготривалу резиденцію.
Не випадковим став вибір художницею та кураторами місця проведення перформансу в історичному просторі музею МАМbo. Цей вибір мав на меті нагадати про давню та фундаментальну важливість постачання хліба, яку будівля на вулиці Дон Джованні Мінцоні взяла на себе у страшні для мешканців міста роки Першої світової війни. Його величезні димарі і досі служать ключовою частиною конструкції головного залу музею, що створює особливий атмосферний контекст цієї події.
Марія Прошковська народилася 1986 року в Києві. Її роботи присвячені проблемам гендерних соціальних досліджень, впливу травми на суспільство та фемінізму. Вона є лауреаткою спеціальної премії конкурсу молодих художників МУХі2017, спеціальної премії журналу Vogue, учасницею American Arts Incubator в Україні та стіпендіанткою програми Women in Conflict 1325 Fellowship Programme в Шотландії.
Цей особливий проект було реалізовано за підтримки AIDA foundation, а сукня української дизайнерки Лілії Пустовіт доповнила образ художниці.
Фото Олександра Стрижельчика та Орнелли Де Карло