УПЦ КП висловила розчарування спільною декларацією глав РКЦ і РПЦ
Українська православна церква Київського патріархату висловила розчарування з-приводу спільної декларації Папи Римського Франциска і патріарха Російської православної церкви Кирила, зокрема щодо пунктів, що стосуються оцінки стану греко-католицької церкви в Україні та православної та збройного конфлікту на Донбасі. Про це йдеться у заяві прес-центру київської єпархії.
«Наша Церква поділяє висловлене багатьма розчарування окремими пунктами спільної Декларації глав Католицької церкви і Московського патріархату, підписаної 12 лютого 2016 року у Гавані, зокрема пунктами 25, 26 та 27 цього документу. Ми приєднуємося до критичних оцінок, які з цього приводу прозвучали від ієрархів, священиків, мирян, вчених греко-католицької і римсько-католицької Церков, світських оглядачів, представників громадянського суспільства як в Україні, так і закордоном.. На наше переконання у документі, який має свідчити віруючим і світу позицію Церков, краще було би взагалі не торкатися порушених у пунктах 25-27 тем, ніж висвітлювати їх у такій формі», - зазначено у повідомленні.
Київський патріархат заявив, що практика дипломатії, коли рішення про Україну і українські церковні та суспільні справи ухвалюють без представників України, ігноруючи їхню думку і позицію, є неприйнятною.
«На жаль саме такими є пункти 25-27 Декларації. Питання Української греко-католицької церкви (п. 25) не враховує думку і позицію цієї Церкви. Оцінки «конфлікту в Україні» (п. 26) повністю ігнорують його головну причину – російську збройну, політичну, економічну та інформаційну агресію проти України, порушення Росією міжнародних угод і норм міжнародного права, окупацію Російською Федерацією Криму і частини Донбасу. Оцінка ситуації у Православній церкві в Україні (п. 27) ігнорує той факт, що причиною її розділення є порушення канонів саме Московським патріархатом», – заявили в УПЦ КП.
«Церква покликана свідчити правду. У питанні війни в Україні правда полягає в тому, що це не громадянська війна, не внутрішній конфлікт, не протистояння між різними націями чи послідовниками різних релігій. Причина війни, яка триває на Сході України – збройна, політична, економічна та інформаційна агресія Росії проти нашої країни…Вжиті у п. 26 формулювання і оцінки щодо подій в Україні є не свідченням правди, а пом'якшеним повторенням формул російської пропаганди, яка нав’язує світові думку про «внутрішню українську кризу», до якої Росія нібито не має відношення. Від Московського Патріарха, який залежить від Кремля, ми не очікували чогось іншого. Але підпис Папи Римського під цими формулюваннями став для багатьох, в першу чергу в Україні, великим розчаруванням», - йдеться у заяві.
«Щодо існуючого в Україні розділення Православної церкви, то Київський патріархат вважає, що його подолання і відновлення єдності можливе і воно відбудеться саме на основі канонічних норм.
Головною причиною розділення є неканонічне привласнення Московським патріархатом у 1686 році влади над Київською митрополією. Також і Вселенський патріархат, до якого Київська митрополія належала протягом попередніх семи століть, кілька разів офіційно засвідчив, що анексія Москвою Церкви в Україні відбулася не за приписами канонічних правил. Отже, вона незаконна і має бути відкинута – що і здійснила наша Церкви чверть століття тому.
Ми розуміємо, що Московський патріархат усвідомлює наближення і невідворотність визнання Київського Патріархату як Помісної Православної Церкви. А тому шукає будь-якої нагоди завадити цьому, в тому числі перешкоджаючи відносинам між УПЦ КП і Католицькою церквою. Саме в цьому контексті ми розглядаємо п. 27 Декларації, однак переконані, що ця спроба не матиме успіху», – йдеться у заяві.
«Все вище зазначене Київський патріархат вважає ще одним доказом того, що Церква в Україні повинна бути не об’єктом політики та домовленостей закордонних релігійних центрів, а повноцінним і рівноправним суб’єктом відносин між Церквами та екуменічної співпраці. Досягнення цього – спільне завдання поки що поділених Церков в Україні, а також Української держави і суспільства», – резюмували в УПЦ КП.
Нагадаємо, що в ніч на суботу за київським часом Папа Франциск і патріарх Кирило підписали спільну декларацію, що складається з 30 пунктів. Деякі із пунктів безпосередньо стосуються України.
Глава УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук) заявив, що пункти, які стосувалися України, у нього викликали більше питань, аніж дали відповіді. Він зазначив: «Говорили про нас - без нас». Блаженніший Святослав спрогнозував, що цей текст міг викликати глибоке розчарування серед багатьох віруючих УГКЦ та громадян України, але закликав не драматизувати його.