В Криму більше немає опозиційних до окупантів ЗМІ, – правозахисники
Інформаційний простір Криму повністю зачищено під «нові російські реалії», на півострові практично не залишилося вільних медіа, заявила редактор Центру журналістських розслідувань Тетяна Курманова.
«Скоро минає рік від моменту, коли сталася анексія Криму, але вже зараз можна стверджувати, що він перетворився на «територію мовчання», – сказала Курманова на прес-конференції в Києві в понеділок 2 лютого, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
За її словами, пік нападів на журналістів припав на березень 2014 року – після захоплення будівель Верховної Ради Криму і Ради міністрів і під час проведення так званого референдуму. Тоді таких випадків зафіксовано 85. З травня неугодні новій влади журналісти масово покинули Крим, залишилися лише ЗМІ, які змінили риторику на м'якшу і зважену.
Директор ГО «ІРС Севастополя» Тетяна Ріхтун розповіла, що в цьому місті залишилося лише два телеканали – один належить голові «Законодавчих зборів», другий – «уряду». За вплив на третій, який мовить лише дві години на добу, борються «уряд» і «Законодавчі збори».
«З приходом Росії закрилося кілька місцевих незалежних інтернет-видань. По відношенню до решти в грудні «Законодавчі збори» прийняли розпорядження, яким заборонив депутатам давати коментарі інтернет-виданням, по суті, виключивши їх зі списку ЗМІ», – сказала Ріхтун.
Заступник голови Кримської польової місії Ольга Скрипник розповіла, що серед усіх зафіксованих фактів і тенденцій найбільше побоювання викликає позбавлення кримських радіокомпаній можливості брати участь у конкурсі отримання права на наземне ефірне мовлення, нормативно-правові обмеження до ЗМІ, невмотивована відмова у реєстрації / перереєстрації кримських ЗМІ, а також використання «самооборони» для впливу на ЗМІ незаконними методами. За її словами, журналісти також піддаються силовому тиску. Зокрема, це стеження і профілактичні бесіди з боку спецслужб, прослуховування і негласне читання листування, погрози фізичної розправи від користувачів і читачів з подальшим викликом спецслужб, звинувачення в іноземному фінансуванні і знову ж – залучення спецслужб для з'ясування цього.
Як повідомляв ZAXID.NET, 16 березня у Криму відбувся так званий "референдум" про приєднання півострова до Росії, який пройшов на фоні окупації півострова.
18 березня Путін та самопроголошена влада Криму підписали договір про приєднання Республіки Крим та Севастополя до складу РФ.
20 березня Держдума, а 21 березня Рада Федерації РФ ратифікували «угоду» з самопроголошеною владою Криму про приєднання до Росії на основі результатів «референдуму».
21 Березня президент Росії Володимир Путін підписав ці закони, завершивши, таким чином, анексію кримського півострова.
2 липня міністр юстиції України Павло Петренко повідомив, що збитки, завдані Україні анексією Криму, склали 1 трлн 180 млрд грн.