«В мене поганий зір, тому я вирішив зробити щось корисне для незрячих»
Юний львівський винахідник Дмитро Лопушанський
До теми
Цьогоріч львівський сегмент Facebook, а потім і львівські ЗМІ сколихнула новина про юного винахідника зі Львова Дмитра Лопушанського. Він став відомим завдяки тому, що придумав пристрій HelpyEyes, який дозволяє незрячим розпізнавати кольори, знати про рівень освітлення приміщення і виявляти перешкоди на відстані до одного метра. Результати розпізнавання пристрій озвучує голосом, за винятком перешкод. При виявленні перешкоди пристрій подає відповідний звуковий сигнал.
Винахідник розповів, що дуже любить IT і програмування й займається цим вже три роки. А нові проекти створює, щоб застосовувати здобуті знання на практиці. Хлопець цьогоріч закінчив школу та готується до вступу до університету.
Раніше Дмитро Лопушанський створив бота для Telegram Newskit, який фільтрує новини. До цього він створив соцмережу, яка фільтрує дописи за пріоритетністю. А потім вирішив створити щось таке, щоб приносило користь незрячим, бо, як розповів Дмитро, у нього самого поганий зір. При цьому раніше він майже нічого не знав про незрячих.
Що за пристрій розробив Дмитро Лопушанський, скільки він коштуватиме та що потрібно для запуску його в серійне виробництво – читайте в інтерв’ю, яке львівський програміст-винахідник дав журналістові ZAXID.NET.
Дмитре, розкажи, будь ласка, чому ти вирішив розробити щось для незрячих?
Все почалося рік тому, коли я почав думати над своїм новим проектом. Я хотів, щоб він був соціально спрямованим, бо на той час у мене були вже певні знання в програмуванні та електроніці. Попередні мої проекти були більше комерційно спрямованими, це був чат-бот, соцмережа.
І от я вирішив створити проект, який був би корисним людям і був, все-таки, соціально спрямованим. Тоді я почав думати над самою ідеєю, але довго не міг придумати, що саме я можу зробити. Але одного дня в мене з’явилась ідея. Оскільки в мене самого поганий зір, то я собі подумав: а як люди, які зовсім не бачать, орієнтуються, з якими проблемами в повсякденному житті вони стикаються.
І ось я звернувся до Оксани Потимко (незрячої активістки, керівниці львівського осередку ГО «Українська спілка інвалідів – УСІ»), і тоді вона мені порадила зробити визначник кольору. Такі пристрої вже є, вони коштують від 100 доларів і вище. Їх складно придбати і складно замовити. І тоді я почав займатися цим визначником кольору. Згодом я додав туди ще дві функції: визначення рівня освітлення і визначення перешкод поблизу.
А раніше ти щось знав про незрячих і про те, як вони живуть?
Доки я не почав спілкуватися з пані Оксаною, я мало що знав про незрячих. Вона багато чого мені розповіла, а також влаштувала кілька зустрічей, де я міг ближче познайомитися із життям незрячих.
Як користуватися пристроєм, який ти розробив?
Щоб розпізнати колір, необхідно притулити пристрій до предмета, колір якого потрібно визначити, і натиснути на відповідну кнопку. Результат озвучується голосом, гучність якого можна збільшувати чи зменшувати за допомогою спеціального регулятора. Наразі пристрій розпізнає приблизно 10 кольорів та їх основні відтінки. Утримання кнопки озвучення результату перемикає режим пристрою. Режимів є три: визначення кольору, визначення рівня освітленості і визначення перешкод. Останній режим розрахований для використання в приміщеннях, адже пристрій «бачить» перешкоду на відстані до одного метра.. Цю відстань можна збільшити, але тоді й розмір пристрою буде більшим. При цьому всі дії, починаючи з увімкнення, озвучуються голосом, за винятком визначення перешкод – там використовується звуковий сигнал.
У процесі інтерв’ю незрячий журналіст ZAXID.NET Володимир Пиріг перевірив, як працює цей пристрій
Як ти навчив пристрій визначати кольори?
Є датчик кольору, який передає дані, виміряні в мікропроцесорі. За допомогою досить складної програми, яку я написав, йде пошук схожого кольору в базі кольорів, після чого, у разі збігу розпізнаного результату зі схожим кольором у базі, результат озвучується голосом.
Про комерційну успішність такого проекту. В Україні проживає кілька десятків тисяч незрячих людей. Які є шанси, що пристрій, який ти розробив, може бути запущений у серійне виробництво і що для цього потрібно?
Я створив вже четверту версію, четвертий прототип пристрою, який є меншим за розміром у порівнянні з попередніми версіями. Наразі він проходить тестування, після завершення якого потрібно зібрати команду людей, яка б могла допомогти.
Насамперед треба знайти людину, яка б склала цей пристрій, бо наразі все це спаяне, а необхідно, щоб усі деталі пристрою були закріплені на одній платі, щоб це було надійно. А взагалі я не планував, що це буде комерційно успішний проект. Це був більше соціальний проект.
Чи готовий ти виходити з цим проектом на платформу залучення інвестицій для стартапів Kickstarter? Адже багато незрячих в Україні мають дуже низький дохід і їм, можливо, буде непросто купити такий пристрій.
Насправді я ще думаю над тим, чи виходити на Kickstarter. Проте насправді собівартість такого пристрою невелика – орієнтовно півтори тисячі гривень, тисяча з яких – це деталі, і орієнтовно 500 грн – робота та, можливо, якісь інші компоненти, тоді як аналоги мають менше функцій, а коштують дорожче. Аналоги можуть в одному пристрої визначати щось одне: або колір, або рівень освітлення. А такого пристрою, який би одночасно поєднував усі ці функції, мені знайти не вдалося.
Чи отримував ти вже якісь відгуки від незрячих щодо своєї розробки, а також – попередні замовлення на пристрій?
Розробкою пристрою я займаюся вже майже рік. За цей час вийшло вже чотири версії пристрою і кожна нова версія була вдосконаленням попередньої. Попередні версії були значно більшими. Одним із зауважень з боку тестувальників було якраз зменшення розміру. Також повідомляли про неточне визначення кольору і про швидке розряджання пристрою. Все це я вже поліпшив.
Щодо замовлень – то так, були люди, які готові купити, але я поки що не можу його продавати, поки триває тестування. Останню модель тестуватиме Оксана Потимко, яка допомагала мені з самого початку. Було, орієнтовно, п’ять замовлень.
Чи можеш сказати, коли будуть перші продажі цього пристрою?
Наразі для цього треба пройти довгий і важкий шлях. Я не хочу нічого обіцяти, щоб потім не говорили, що я не виконую обіцянок..
Твій пристрій наразі озвучений українською. А чи допускав ти вихід з цією розробкою на закордонні ринки?
Пристрій можна озвучити будь-яким голосом і будь-якою мовою, оскільки голосові дані записані на MicroSD-картці. Тому продаж таких пристроїв за кордон є цілком можливим.