В омбудсмена кажуть, що роми в Україні – найбільш незахищені
Рівень криміногенності серед ромів у більш як два рази нижчий від загального рівня злочинності в Україні. Ці дані наведені у звіті за результатами моніторингу «Дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів». Його сьогодні представили експерти офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Всеукраїнського ромського конгресу, правозахисних організацій і наукових установ України.
Презентуючи звіт, представник офісу Омбудсмена Оксана Філіпішина зазначила, що працівники міліції, медичних й освітніх установ порушують права ромів через приналежність особи до цієї громади. У цьому контексті під питанням і виконання затвердженої президентом України стратегії захисту ромів, яку ухвалили навесні цього року.
«Досі у рамках стратегії немає плану заходів. Робоча група працює дуже повільно. Існує ризик, що цей план заходів буде недієвим і не спрямованим на захист потреб ромів. Насамперед це проблеми, пов’язані з тим, щоб ромські діти мали змогу отримувати повну загальну середню освіту, ромські родини – належний соціальний захист і доступ до медицини»,– зазначає Філіпішина.
Як йдеться у звіті, більшість правоохоронців мають стереотипні уявлення про громадян ромської національності: міліціонери вважають їх асоціальною групою населення. У свою чергу, понад 90% ромів не довіряють правоохоронним органам.
Моніторинг «Дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів» проведено методом опитування ромських громад і працівників обласних та міських управлінь МВС у Закарпатській, Київській, Одеській, Черкаській областях. Моніторинг і публікацію його результатів підтримали офіс Омбудсмена України і міжнародний фонд «Відродження».