В Україні зросте кількість присяжних у судах
Львівські судді та присяжні розповіли про майбутні зміни судоустрою
До теми
Винен чи не винен — вирішуватиме колегія присяжних. До парламенту подали два законопроекти про зміни судоустрою. Тож кількість присяжних має збільшитися, а розглядатимуть вони кримінальні і цивільні справи. Львівські судді та присяжні розповіли про майбутні зміни судоустрою.
Назарій Нор — перший суддя в Україні, який розглядав справу з присяжними. Для Личаківського суду м. Львова це стало справжнім викликом: марокканець майже 10 років тому убив львівського лікаря. За жорстокість йому загрожувало довічне ув'язнення. Втім три жінки-присяжні вирішили інакше.
«Саме присяжні винесли вердикт, що особа не винна. Це був виправдальний вирок. На жаль, я як головуючий і суддя, яка була членом колегії, ми змушені були написати окрему думку, оскільки ми абсолютно не погоджувалися з таким вироком, оскільки в справі, на нашу думку, містилися докази, які підтверджували вину обвинуваченого», — пояснює Назарій Нор.
А ось Ольга Неборачок — присяжна Галицького районного суду Львова у цивільних справах. Одна з небагатьох, хто бере на себе відповідальність.
«Бути учасником справи зсередини — це доволі цікаво, але і відповідально. Бо коли ти ухвалюєш рішення, від тебе інколи залежить доля людей. Остання така дуже позитивна справа, яка мені принесла дуже багато морального задоволення, що ми все ж таки допомогли людям, тобто діткам стати частиною сім'ї», — каже присяжна Галицького районного суду Львова Ольга Неборачок.
Колегія в Україні наразі виглядає так: троє присяжних, двоє суддів. Рішення перших — головне. Така система діє лише у справах, де обвинуваченому загрожує довічне ув'язнення.
«На сьогоднішній день в Україні діє так звана континентальна європейська модель суду присяжних, яка, на нашу думку, думку правників, не є ефективна, не дає можливості в повній мірі реалізувати конституційне право громадян брати участь у судових засіданнях», — додає голова Галицького районного суду Львова Ірина Волоско.
У законопроекті, що його уряд передав до парламенту, хочуть збільшити колегію присяжних із трьох до семи. Вони мали б розглядати й кримінальні справи, які передбачають від десяти років ув'язнення. Присяжних обиратимуть рандомно завдяки автоматизованій системі з реєстру виборців. Розповідати про деталі справи поза судом їм буде заборонено. Ще одна зміна: присяжні лише визнаватимуть – винна людина чи не винна. Для їхнього вердикту достатньо буде більшості голосів. А ось покарання призначатиме суд. За клопотанням обвинуваченого справу можуть розглядати лише троє суддів.
«По тій системі, яка у нас зараз є, фактично, якщо по кримінальних провадженнях три присяжних переголосовують двох суддів-юристів, це абсолютно абсурдно. Тобто суд присяжний має приймати рішення, виносити вердикт — винуватість чи невинуватість», — пояснює суддя Личаківського районного суду Львова Сергій Герич.
Наразі юристи дискутують про законопроект та вносять правки. Зокрема, говорять про можливі короткі курси для майбутніх присяжних. Називають ще один недолік змін до судоустрою: якщо присяжні розглядатимуть справи, де за статтею підозрюваному загрожує від десяти років позбавлення волі, провадження можуть затягнутися. Адже таких справ є чимало, і не всі присяжні погоджуються на них. Втім за правом добровільності присяжні таки можуть відмовитися від участі у суді.
Головна наукова співробітниця Національної школи суддів України Єлизавета Ковтюк називає ще один недолік, який знайшла в майбутньому законі: «Пропонується така норма — напутнє слово головуючого перед тим, як присяжні будуть іти в нарадчу кімнату. На мій погляд, це абсолютно неприйнятно, оскільки це може впливати на думку присяжних».
Але здебільшого усі погоджуються: розширення колегії присяжних та зміни у судоустрої необхідні.
«Наш досвід свідчить, що розгляд справ судом присяжних не тільки захищає право на справедливий суд, але й сприяє підвищенню довіри громадськості до судової влади через безпосередню участь громадян у здійсненні правосуддя», — каже керівник програми USAID «Нове правосуддя» Девід Вон.
До слова, ця англо-американська модель, яку планують запровадити в Україні, не один десяток років успішно діє в США.