Верховний суд визнав, що Зеленський мав виступати українською на iForum
Суд зазначив, що за виступ російською президент несе політичну, а не юридичну відповідальність
Верховний суд України визнав, що президент України зобов’язаний спілкуватися державною мовою, коли виконує службові обов’язки, але зазначив, що юридичної відповідальності за таке порушення немає. Про це повідомила прес-служба суду.
Наприкінці травня 2019 року правозахисник Сергій Мельничук звернувся до Верховного суду, в якому попросив визнати протиправним виступ Володимира Зеленського недержавною мовою на форумі інтернет-діячів iForum.
Позивач обґрунтовував свої вимоги тим, що виступ президента російською мовою порушив його права у сфері застосування державної мови, а також стверджував, що своїм виступом Зеленський створив привілеї за мовною ознакою для однієї із національних меншин України, що призводить до розпалення міжнаціональних конфліктів за мовною ознакою.
Тоді Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду відмовив у задоволенні заявлених позивачем вимог у повному обсязі.
Розглянувши апеляційну скаргу позивача, Велика палата ВС вказала на те, що під час виконання службових обов’язків президент України дійсно зобов’язаний спілкуватися державною мовою.
Водночас за дії, вчинені в межах політичної діяльності, а не під час виконання передбачених Конституцією повноважень, президент несе політичну, а не юридичну відповідальність.
Враховуючи викладене, Велика палата ВС закрила провадження у справі, оскільки заявлені позивачем вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
До цього подібний позов програв відомий львівський активіст Святослав Літинський, який вимагав надати український переклад російськомовного виступу Володимира Зеленського.