Вищий господарський суд стягнув €10,6 млн з НСТУ на користь Euronews
У вівторок, 5 вересня, у Вищому господарському суді України (ВГСУ) було розглянуто касаційну скаргу ПАТ «НСТУ» на рішення апеляційного суду від 5 квітня 2017 року, згідно з яким з НТКУ було стягнуто 10 млн 591 тис. 224 євро на користь компанії Euronews. Суд визнав рішення чинним, йдеться у повідомленні на сайті «UA: Перший».
Справу розглядала колегія суддів у складі: В. Селіваненко, В. Корсак, В. Палій. Від Національної суспільної телерадіокомпанії України на суді були присутніми директор юридичного департаменту Максим Дорофеєв та член правління НСТУ, відповідальна за юридичний напрямок діяльності ПАТ «НСТУ», Інна Гребенюк.
«Суд відмовив у касаційній скарзі НСТУ, тобто визнав, що ми маємо сплатити ці 10 млн євро компанії Euronews. Ми абсолютно незгодні з таким рішенням. Касаційним судом не було враховано ряд порушень процесуального законодавства, які є підставою для скасування рішень судів нижчих ланок. Також суд проігнорував суттєві порушення матеріального права, допущенні апеляційним судом та судом першої інстанції. Такі рішення не лише несправедливі по суті справи, а й перешкоджають створенню суспільного мовника. Дуже прикро, що Суспільне на етапі свого створення та реформ, змушене розбиратись із проблемами, які залишились у спадок від НТКУ, та які роками не вирішувалися державою», – прокоментувала рішення суду членкиня правління НСТУ Інна Гребенюк.
Зазначимо, що у травні 2015 року Euronews подало до Господарського суду міста Києва позов про стягнення з НТКУ 10 млн 591 тис. 224 євро, що еквівалентно 251 млн 76 тис. 179 грн, простроченого ліцензійного платежу за ліцензійним договором від 21 жовтня 2010 року.
14 липня 2015 року НТКУ подала зустрічний позов, у якому просила суд визнати ліцензійний договір недійсним.
18 листопада 2015 року Господарський суд міста Києва задовольнив позов Euronews і відмовив у задоволенні зустрічного позову НТКУ.
19 травня 2016 року Київський апеляційний господарський суд підтвердив це рішення. Хоча один із суддів, як зазначає «Детектор медіа», виклав окрему думку: він вважає рішення Господарського суду міста Києва незаконним, тому що час його ухвалення вказаний у рішенні раніший, ніж час початку судового засідання, вказаний у протоколі.
19 липня 2016 року Вищий господарський суд України скасував рішення попередніх інстанцій і повернув справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
17 жовтня 2016 року Господарський суд міста Києва за результатами нового розгляду справи знову задовольнив позов Euronews і відмовив у задоволенні зустрічного позову НТКУ.
Ще в 2016 році гендиректор НТКУ Зураб Аласанія припустив, що Кабінет Міністрів України та Euronews, можливо, розпочнуть переговори про реструктуризацію боргу в розмірі понад 10 млн євро, який європейський канал хоче стягнути з НТКУ. За його словами, контракт між НТКУ та Euronews було укладено на шість років, що є порушенням законодавства, адже державні установи не мають права укладати угоди більше, ніж на рік.
Зазначимо, що наразі суспільне мовлення переживає тотальне недофінансування, оскільки у бюджеті на 2017 рік на його функціонування було передбачено на 300 млн грн менше, ніж очікувалося