Вшанування Бандери не є виявом антипольськості, - Президент України

8 вересня 20093692

"Не було і немає чогось такого, як "антипольськість" як "вроджена риса" українців. На жаль, у ХХ ст. мали місце дві світові війни, Україна шість разів проголошувала незалежність і п’ять разів її втрачала. Водночас ми не можемо трактувати історії як аркуша паперу, який можна поділити рискою і сказати, що з одного боку все погане, а з іншого добре. Якщо між нашими народами доходило до сварок, до трагічних подій, то треба вміти простягнути один одному руку. І просити вибачення. Якщо треба, просити пробачення десять разів, а якщо необхідно, то і дванадцять і більше", - зазначив Президент України Віктор Ющенко в інтерв’ю польським ЗМІ на запитання чи можливий польсько-український історичний діалог з приводу трактування Степана Бандери, ОУН та УПА. Про це ZAXID.NET повідомили у Головній інформаційній службі Глави держави.

"Кілька місяців тому я був із Президентом Лехом Качинським біля пам’ятника у Гуті Пеняцькій (на вшанування поляків, вбитих УПА - ред.). Мені не було легко, але це був мій обов’язок. Чи Президентові Качинському було легко у Павлокомі? (у тій місцевості підрозділ АК винищив українське населення - ред.) Переконаний, що теж ні. Але це треба було зробити", - додав він.

На запитання, чому в Україні процвітає культ Степана Бандери і Української повстанської армії, Президент відповів: "Під час війни поляки, прагнучи відновити свою незалежність, створили Армію крайову. Відомо, як комуністична влада ставилася до АК після війни. Однак, прийшла незалежна Польща і поляки можуть тепер дати відповідну оцінку діяльності АК. Подібні були мотиви виникнення в Україні УПА — метою було здобуття незалежності України. Драма полягала в тому, що відбувалися сутички українців із поляками, що ми боролися один проти одного.

Поляки хочуть сьогодні вшанувати пам’ять кожного, хто боровся за незалежність Польщі. Так само, як і українці. Однак, ми не робимо цього проти когось — ані проти Польщі, ані проти Росії".

Що ж стосується запитання польських журналістів про заклики українців з Канади до Ющенка надати Степанові Бандері звання Героя України, Президент відповів: "Це повинен бути процес. Подібні події повинні об’єднувати народ. Свою позицію щодо УПА я висловив кілька років тому і хотів би підкреслити ще раз: це не був жест проти якогось народу. Я би хотів, щоби в Польщі та інших країнах, де ця тема є вразливою і вимагає розуміння, було взято до уваги, що Україна втратила незалежність в половині XVIII ст. Кожного десятиліття з’являлися лідери, які мали спільну мету: повернути Україні державність. Традиція незалежницької боротьби передавалася від батьків до синів. Коли ми говоримо про історію боротьби за незалежність, завжди з’являється питання про лідерів. Натомість щодо лідерів рішення приймає народ, а не президент чи прем’єр-міністр. А українське суспільство, голосуючи в рамках загальноукраїнського проекту "Визначні українці", надало Бандері місце номер три. Можливо, це викликає тертя в українсько-польських відносинах, однак, підкреслюю в черговий раз — мені було б дуже прикро, якби будь-хто з поляків сказав, що має справу з нашого боку з підступною залаштунковою політикою, спрямованою проти Польщі. Я ніколи цього не допущу. У таких справах ми повинні проявляти обережність".

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук