Як модні бренди фінансують війну в Україні
Щомісяця компанії, які виготовляють синтетичні волокна для пошиття одягу, витрачають сотні мільйонів доларів на російську нафту
Інші блоги автора
- Як українські супермаркети пов’язані з російською нафтою 17 жовт 2022, 13:18
До теми
Розслідування, проведене екологічною організацією Changing Markets Foundation, показало, що спроби країн запровадити фінансово збиткові санкції проти путіна підриваються індустрією моди.
Джордж Хардінг-Роллс, менеджер по кампаніям у Changing Markets Foundations, зазначив:
«Швидка мода заснована на дешевих матеріалах, отриманих з викопного палива, що сприяє забрудненню пластиком і кліматичній кризі. Тепер ми вперше бачимо іншу людську ціну цієї залежності – купівля синтетичного одягу, виготовленого з російської нафти, зміцнює їхню економіку під час мерзенного вторгнення в Україну».
У звіті «Одягнені, щоб вбивати – приховані зв’язки модних брендів з російською нафтою під час війни» («Dressed to Kill – Fashion brands’ hidden links to Russian oil in a time of war») перераховано 39 світових брендів, які купують сировину у двох найбільших у світі виробників поліестеру – індійського «Reliance Industries» і китайського «Hengli Group».
Прямі зв’язки з цими двома виробниками були відслідковані у відомих брендів: «Benetton Group», «Esprit», «G-Star RAW», «New Look» і «Next».
Розслідування, незважаючи на суттєвий брак прозорості та розкриття інформації, виявило кілька інших брендів, пов’язаних з «Reliance» і «Hengli» через їхні ланцюги поставок, серед них «H&M», «Boohoo», «C&A», «Nike», «Hugo Boss», «Mango», «Primark», «North Face» та інші.
Більше 25 із 39 брендів публічно призупинили діяльність в росії або вилучили продукцію з росії, однак, закуповуючи сировину від постачальників поліестеру, які імпортують рекордні об’єми російської нафти, ці ж модні бренди все ще роблять внесок у російську економіку та, як наслідок, у продовження її війни проти України. Зокрема, це стосується брендів «Esprit», «New Look» і «Next».
Під час повномасштабного вторгнення росії в Україну «Reliance» збільшила кількість нафти, яку купує в Росії, у 12 разів – з 67,4 млн євро на місяць до вторгнення в Україну до 829,4 млн євро на місяць до липня цього року, що зробило росію її найбільшим постачальником нафти.
«Reliance» є одним із найбільших у світі інтегрованих виробників поліефірного волокна та пряжі та належить другій найбагатшій людині в Індії. Він має найбільший у світі нафтопереробний центр у Гуджараті, у Північній Індії, де багатьом працівникам платять лише кілька доларів на день. Компанії висувають численні звинувачення в корупції, порушеннях прав людини та забрудненні довкілля.
Розслідування показує, що компанія використовує знижені ціни на російську нафту, підриваючи зусилля Заходу скоротити фінансування війни путіна проти України.
Є докази того, що інший ключовий постачальник поліестеру, китайська «Hengli Group», також купує російську нафту для виробництва своєї продукції на основі поліестеру. До травня 2022 року імпорт російської нафти «Hengli» зріс на 55% порівняно з попереднім роком, і відомо, що в останні місяці компанія купувала сиру нафту в росії за зниженими цінами.
Тим не менш, десятки модних брендів продовжують закуповувати поліестер у цих двох виробників, що суперечить їхнім гучним заявам про екологічність, а також про вихід з російського ринку.
Згідно з даними організації, дешеві синтетичні волокна, виготовлені з викопного палива, наприклад нафти та газу, становлять 69% від усіх текстильних виробів і є причиною стрімкого зростання швидкої моди, яка посилює глобальну кризу забруднення відходами та мікропластиком, а також кліматичну кризу. Очікується, що до 2030 року частка синтетики для виготовлення одягу зросте майже до 75%, з яких 85% відсотків становитиме поліестер.
«Hengli Group» також використовували нафту від компанії «Saudi Aramco» та інвестували 20 мільярдів доларів США для перетворення вугілля на поліестерову пряжу. Це означає, що великі модні бренди ризикують не тільки продавати поліестер, виготовлений з нафти компанії «Saudi Aramco», яка спричиняє найбільше в світі викидів парникових газів, але й з вугілля в найближчому майбутньому.
Отримані дані показують, наскільки широко синтетичний одяг виготовляється із суперечливого та забруднюючого викопного палива, і чому він є опорою деструктивної моделі швидкої моди.
Це означає, що споживачі, які купують нову флісову кофту або штани цієї зими, щоб заощадити енергію, можуть ненавмисно купувати одяг, виготовлений з російської нафти.
Організація Changing Markets Foundation та Zero Waste Alliance Ukraine закликають бренди терміново переглянути свої ланцюги постачання та розірвати відносини з постачальниками синтетики, які купують нафту з росії, а також до повної прозорості щодо використання синтетичних волокон і зобов’язання поступово відмовитися від них через їхній внесок у забруднення пластиком, зміну клімату, а тепер і війну. Рекомендовані темпи скорочення використання викопного палива в матеріалах від обсягів 2021 року – на 20% до 2025 року та 50% скорочення до 2030 року.