Як працює безкоштовна стоматологія у комунальних поліклініках Львова
Переполох серед лікарів комунальних стоматполіклінік Львова зумовили цифри бюджетного фінансування на наступний рік. Львівські депутати у декілька разів скоротили кошти, які мали піти на потреби комунальних стоматологів. Такою була їхня відповідь на чергову відмову медиків перейти на госпрозрахунок.
На п’ять комунальних поліклінік – 9 млн грн. Це замість майже 40 млн грн, на які лікарі сподівались наступного року.
«З тих грошей, що вони нам виділяють на кожну установу, у нас можуть бути на посаді один хірург, одна ставка терапевта, дві ставки дитячих терапевтів, одна ставка медсестри, одна санітарка. Фактично, це є стоматкабінет, навіть не амбулаторія», – зазначив завідувач відділення 3-ї комунальної стоматполіклініки Олександр Бурій.
Перша комунальна поліклініка на просп. Шевченка у Львові цього року жила за кошти, які також уп’ятеро менші, аніж заклад просив у бюджету.
«Все, що ви бачите на моєму столику, – я купую сама. За бюджетне фінансування донедавна ми мали вату, тепер вже і того не маємо. Через день треба вкладати кошти для того, щоб придбати матеріали. Це десь 4-5 тис. грн, напевно, на тиждень», – розповіла лікар-стоматолог-терапевт Галина Ваврусевич.
При цьому офіційно послуги в поліклініці безкоштовні, і пацієнт, як стверджують лікарі, фінансово докладатись не може.
«То не є таблетка, що пішов і купив дозовано на одну пломбу, на дві. Він мав би купити повну коробку – то дуже дорого. Але за наші послуги нам не платять. Подяка є, назвемо це так. Це не є плата, тому що то не є якісь розцінки, прейскуранти, ніхто цього не вимагає», – пояснила завідувач терапевтичного відділення 1-ї стоматполіклініки Ольга Пораскова.
Дякує пацієнт чи ні, стверджують у поліклініці, лікують усіх однаково. Платною в комунальному закладі є лише ортопедія. Водночас безкоштовно протезують учасників АТО та деякі категорії інвалідів. І частково платять пенсіонери.
«Один знімний протез коштує приблизно 1200-1300 грн. А як знімуть йому 30%, то це буде 800-850 грн. Тобто це теж дуже суттєво», – наголосила лікар-стоматолог-ортопед Роксоляна Шевченко.
Якби поліклініки були на госпрозрахунку, дітей та соціально незахищених пацієнтів місто обіцяло залишити на безкоштовному обслуговуванні. Та пацієнтів такі реформи все одно лякають.
«У скільки разів, наприклад, менша ваша подяка тут, ніж плата у приватній клініці? – Ой, це ув 20-30 разів менше! Так що таких неімущих людей лишають поза бортом, якщо запровадять і в комунальних поліклініках платні послуги», – поділилась відвідувачка ортопедичного відділення пенсіонерка пані Людмила.
Львівський депутат Петро Адамик – один із тих, хто підтримав пропозицію про скорочення стоматологічного бюджету мало не уп’ятеро. Переконаний, що безкоштовної стоматології не існує.
«Це ще така подушка фінансова, щоб вони змогли перелаштуватися не на споживацьку історію, а на те, що вони самі мають продукувати і заробляти», – стверджує Петро Адамик.
Поміж тим стоматологія є у переліку медичних послуг, які в Україні офіційно можуть бути платними. І як наголошує очільник львівської медицини, це саме послуга, а не допомога.
«Тому кого ж ми будемо фінансувати – хірурга, опікового хірурга, травматолога, гінеколога, які приймають пацієнтів і вночі, і на вихідні, чи стоматолога, який може собі офіційно легально заробляти. На цей раз депутатський корпус дуже жорстку позицію зайняв – скільки можна це фінансувати, якщо можна працювати на платній основі», – прокоментував начальник міського управління охорони здоров’я Володимир Зуб.
Деякі поліклініки були згідні перейти на платні послуги. Але за умови, що утримання їхніх приміщень залишиться все ж бюджетним. Госпрозрахунок стоматологи й далі вважають неприйнятним.