Як українські засуджені проходять службу в ЗСУ
Підготовка, ролі у війську, цивільне життя до ув’язнення
Інші блоги автора
- «Намагаємось утримувати ворога подалі від наших кордонів» 22 січ, 11:35
- «Тактично фронт посипався, оперативно – ні» 4 січ, 12:27
- Дійшов пішки із Бєлгорода у Харків, щоб воювати за Україну 8 лист 2024, 12:33
У травні 2024 року Володимир Зеленський підписав закон №11079-1, який дозволяє деяким категоріям увʼязнених мобілізуватися до лав Збройних Сил України. «Український свідок» поспілкувався із кількоми засудженими, включно із жінкою, які вже пройшли навчання та не тільки проходять службу в українській армії, а й беруть участь у бойових діях.
У новому сюжеті проєкту «Український свідок» – українські засуджені, які обрали службу в армії в обмін на зняття судимості. Серед них ті, хто відбував покарання за шахрайство, крадіжки, розповсюдження наркотиків, а також за економічні злочини. Колишні ув’язнені, а нині – військовослужбовці 68 ОЄБр, розповіли як вони потрапили до війська, як проходить служба та чи зберігаються у підрозділах із засудженими порядки, притаманні місцям позбавлення волі.
Військовослужбовець із позивним «Спарта» сидів за шахрайство. «Позичив гроші і не віддав, – каже він. – Відсидів один рік із трьох. А в цілому я провів у місцях позбавлення волі близько 12 років життя».
«Хакер» у цивільному житті відсидів 16 років за обкрадання магазинів. А свій позивний отримав за те, що вміє зламувати телефони росіян. «Найцікавіше з того, що я знаходив у їхніх смартфонах, – це карти, посадки, де вони ховаються, – каже «Хакер». – Я відбував покарання, мені лишалося три роки. Мене звільнили умовно-достроково. Підписав контракт, і нині я тут».
Боєць із псевдо «Німий» відбув два роки покарання з дев’яти, призначених за розповсюдження наркотичних речовин. «Мені 46 років. Що мені втрачати?, – каже колишній ув’язнений. – У тюрмі за 7 років, що мені лишалися, я би опустився до невідомо чого. А тут у будь-якому разі цікавіше».
Про мобілізацію із жіночих колоній розповіла Ірина, яка відбувала покарання за економічний злочин. З дев’яти років, які призначив суд, вона відбула два, відтак після ухвалення Верховною Радою закону №11079-1 вирішила піти до війська.
«На наступний день після прийняття закону начальниця відділення під час перевірки запропонувала бажаючим вступити до лав ЗСУ та написати відповідну заяву, – розповідає Ірина. – З жіночої колонії на службу пішли найадекватніші. Це ті, хто, приміром, посварився чоловіком, і тут вже або він її, або вона його. Такі жінки можуть отримати строк до 15 років, але це нормальні дівчата або які вели нормальний спосіб життя».