Євродепутат радить ЄС дати Україні грошей, щоб Янукович підписав асоціацію
Європейський союз як великий торговельний партнер Росії мав можливості натиснути на Москву у ситуації з російськими санкціями щодо України. Також ЄС не запропонував Україні конкретної фінансової підтримки, яка могла б уможливити впровадження реформ.
Про це у статті в газеті Rzeczpospolita написав депутат Європейського Парламенту та віце-голова Польсько-українського форуму партнерства Павел Залевський.
У цій статті Залевський пояснює зволікання Віктора Януковича з виконанням вимог, висунутих ЄС, тим, що йому потрібні гроші для компенсації втрат, викликаних тимчасовим дефіцитом конкурентоспроможності українських підприємств після створення зони вільної торгівлі та російськими санкціями.
Залевський нагадує, що Україна переживає зараз економічну кризу, погіршення торговельних відносин з Росією, та наближається до дефолту і неспроможності проводити навіть соціальні виплати. Нікого не повинно дивувати, що у цій ситуації пріоритетом Януковича є знаходження для своєї країни можливостей зовнішнього фінансування.
"Підписання угоди не розв’яже жодної з проблем. Справді, у довгостроковій перспективі українська економіка виграє від доступу до європейського ринку, але у короткостроковій перспективі становище українських підприємств погіршиться, - пояснює Залевський. – Їм потрібен буде час, щоб пристосуватися до європейських вимог, натомість, на внутрішньому ринку на них чекає гостра конкуренція з боку європейських компаній".
Очевидно, що для України ключовим є отримання фінансування для компенсування втрат, викликаних дефіцитом конкурентоспроможності та російськими санкціями. Якщо Янукович підпише угоду про асоціацію без гарантій згоди на фінансування з боку МВФ чи ЄС, то наразить свою країну на величезні втрати, чого жоден розважливий політик не може собі дозволити.
"На жаль, хоча й російські санкції щодо України за її бажання укласти угоду про асоціацію з ЄС є, в очевидний спосіб, викликом також і для Брюсселю, ЄС не зробив нічого, щоб натиснути на Москву у цій справі, а як великий торговельний партнер Росії, він має такі можливості, - нарікає на пасивність ЄС польський політик. – ЄС не запропонував також Україні конкретної фінансової підтримки, яка могла б уможливити для них впровадження реформ".
Залевський пропонує змінити мандат місії Кокса-Квасьнєвського так, щоб вона змогла вести переговори як про механізми економічної підтримки українських реформ, так і про припинення застосування практик вибіркового правосуддя. ЄС, на його думку, повинен усвідомити, згода України на його умови та запровадження європейських стандартів матиме свою ціну. Вже зараз необхідною є підтримка українського бюджету сумою у щонайменше $12-15 млрд.
Польський депутат від Європарламенту вважає, що ЄС повинен скласти план, у якому виплати будуть скорельовані з окремими реформами. У цьому контексті можна буде порушити і питання звільнення Юлії Тимошенко, як одну з умову пакету.
«Інтереси Януковича де факто не суперечать інтересам ЄС. Якщо поєднати стратегічні прагнення України та ЄС, то можна буде досягти успіху. На жаль, обидві сторони не розуміють одна одну і представляють свої пріоритети у такий спосіб, що вони видаються несумісними», - резюмує Залевський.