Євросоюз схвалив до використання другу вакцину від коронавірусу
Вакцину компанії Moderna використовуватимуть в ЄС паралельно з препаратом від Pfizer і BioNTech
До теми
Європейська комісія схвалила вакцину від коронавірусу американської біотехнологічної компанії Moderna, повідомила у Twitter 6 січня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
«Ми надаємо європейцям безпечні та ефективні вакцини проти Covid-19. Ми схвалили вакцину Moderna. Вона є другою вакциною, затвердженою в ЄС. Наразі Європа законтрактувала 2 мільярди доз потенційних вакцин. Це більш ніж достатньо, щоб захистити всіх нас», – написала фон дер Ляєн.
Досі єдиною дозволеною для щеплень у Європі вакциною була вакцина Comirnaty від компаній Pfizer і BioNTech.
Раніше позитивний відгук про вакцину від Comirnaty оприлюднила Європейська агенція ліків. За інформацією агенції, дослідження засвідчили, що вакцина є успішною на 94,1% для людей віком від 18 років. Як інформує польська радіостанція RMF.FM, перші партії вакцини від Moderna потраплять до Польщі наступного тижня.
Вакцина компанії Moderna тривалий час зберігає стабільність при температурі -20 °C, її можна зберігати у звичайній морозильній камері. А після розмороження вакцина залишається стабільною ще 30 днів при температурі від 2 до 8 °C. Це дає вакцині Moderna перевагу перед вакциною Pfizer і BioNTech, зберігання і транспортування якої потребують вартісного обладнання сухого льоду і температури до -70 °C.
Moderna вже заявила, що планує випустити цього року 600 млн доз вакцини. Разом вакцини Moderna та BioNTech-Pfizer разом забезпечать 460 млн доз для європейців.
Під час клінічних досліджень вакцину Moderna випробували на 30 тисячах пацієнтах, 95 з них заразились вірусом SARS-CoV-2, з них 90 отримали замість вакцини плацебо. Дослідження також не виявило значних побічних дій вакцини Moderna. Найчастішим симптомом був біль у місці уколу вакцини після першого щеплення (2,7% пацієнтів), втома після другого щеплення (9,7%), біль у м’язах (8,9%), біль у суглобах (5,2%) і біль голови (4,5%). Moderna стверджує, що ці симптоми були короткотривалими і переважно їх виявляли у молодших пацієнтів.