З 2016 року МОЗ планує легалізувати неофіційні платежі в поліклініках
Міністерство охорони здоров’я України підготувало низку законопроектів для реформування галузі сімейної медицини в Україні. Зокрема, законопроекти передбачають переведення з січня 2016 року сімейних амбулаторій на загальне фінансування, що дозволить лікарям самостійно визначати видатки амбулаторій.
Як розповів ZAXID.NET експерт з питань охорони здоров’я Володимир Курпіта, у межах реформи медицини сімейні амбулаторії переведуть із кошторисного бюджету, який чітко визначає видатки лікарні, на загальний бюджет, котрий дозволить лікарям самостійно визначати витрати. Сімейним лікарям також нададуть право на вкладання договорів із пацієнтами. Лікар, який керуватиме амбулаторією, зможе наймати персонал та визначати його зарплату. Крім того, у бюджеті сімейних амбулаторій будуть передбачені кошти для проведення безкоштовних аналізів пацієнтам.
«Потрібно збільшити фінансування, щоб сімейний лікар міг гарантувати пацієнтам безкоштовний перелік певних послуг. До прикладу, двічі на рік безкоштовний тест на ВІЛ/СНІД, раз на рік безкоштовне проведення флюорографії і подібне. У сімейній амбулаторії має бути перелік послуг, котрий лікар надаватиме платно із чітким зазначенням цін та перелік безкоштовних послуг, на які може розраховувати пацієнт», - зазначив Володимир Курпіта.
Проте він додає, що на практиці збільшене фінансування все одно не буде великим, оскільки у 2015 році фінансування медичної галузі сягнуло лише 30% від загальних потреб медицини.
«Фактично суть реформи, яка зараз розробляється міністерством, полягає в тому, щоб легалізувати неофіційні платежі, які існують в поліклініках, щоб всі ці платежі були зрозумілими та чітко визначеними», - пояснив Володимир Курпіта.
Якщо до кінця 2015 року ці законопроекти будуть прийняті, то з січня 2016 року ці реформи набудуть чинності. Законопроекти передбачають, якщо з 1 січня 2017 року медзаклад не буде переведено на нову форму роботи, то він не отримуватиме фінансування із бюджету.