Значних змін в екології довкола Грибовицького сміттєзвалища немає, – санепідемслужба
Хоч задимлення на Грибовицькому сміттєзвалищі поблизу Львова залишається і далі, медики стверджують, що в довколишніх селах екологія суттєво не змінилась. Щоправда, пити воду з криниць людям не радять.
«Там є перевищення від двох до десяти разів важких металів – у ґрунті, воді. А захворюваність там така, як середня обласна і середня в районі. Хоча є підвищення захворюваностей легеневих, дихальних. Але чи це пов’язане зі сміттєзвалищем, того ніхто не скаже. Для цього потрібні окремі дослідження», – прокоментував директор Львівського обласного лабораторного центру Держсанепідемслужби України Роман Павлів.
За його словами, закрити Грибовицьке сміттєзвалище мали ще на початку 2000-х років. Але каденції змінювались, а сміттєзвалище так і залишалось. Чотири роки тому санепідстанція заборонила доступ туди сторонніх людей, які для власних потреб перебирали там сміття.
«Тобто тривали якісь пошуки, якісь роботи, приймались теоретичні рішення. Але кінцевого результату не було. І от сьогодні вже нарешті приймається рішення про остаточне припинення функціонування сміттєзвалища. Можливо, нинішня трагедія стала поштовхом. Бо воно би там все одно не сьогодні, то завтра придушило би тих людей, які там ходять», – зазначив Роман Павлів.
Посадовець стверджує, що звалище неправильно експлуатували. Сміття мали пересипати ґрунтом для ущільнення мас, але робили це неналежно.
«Тому і зсув там стався, що не дотримувались технології. Бо інакше не було би таких пустот. Що ж до забруднення повітря в довколишніх селах через задимлення на звалищі – ми перевіряли. Такого нема. Коли змінювався вітер в бік населених пунктів, ми робили проби. Запах незначний відсувається. Але немає в повітрі перевищення концентруючих речовин. Тому постійної шкоди для здоров’я немає», – наголосив Роман Павлів.
Нагадаємо, через тріщину в горі сміття на Грибовицькому сміттєзвалищі може статися новий зсув, за масштабами приблизно такий же, як той, що поховав під собою 30 травня трьох рятувальників.
Андрій Садовий уже звернувся до президента Петра Порошенка та прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням оголосити Львів та два села навколо сміттєзвалища (Малехів і Грибовичі) зоною надзвичайної екологічної ситуації.