Міністр оприлюднив звіт про аварію літака Ан-26 під Чугуєвом
Авіакатастрофа, в якій загинули 26 людей, сталася з восьми причин, до яких призвели шість факторів
Державна комісія з розслідування катастрофи літака Ан-26 з курсантами на борту під Чугуєвом Харківської області виявила три головні причини трагедії і п’ять причин, які сприяли їй. Про це на засіданні уряду в середу, 28 жовтня розповів голова комісії і міністр стратегічних галузей промисловості України Олег Уруський, представляючи звіт комісії.
Уруський заявив, що це був шостий зліт поспіль. Однак, стверджує міністр, командир екіпажу майор Кишеня після п'ятої посадки замість вирулювання і зміни членів екіпажу виконав зліт конвеєром, що означає посадку і зліт без зупинки літака на посадковій смузі.
Як повідомила LIGA.net, головними причинами трагедії Уруський назвав:
- відсутність дієвого контролю за організацією та виконанням польотів із боку посадових осіб Харківського національного університету Повітряних сил (ХНУВС);
- системні порушення правил виконання польотів у ХНУВС;
- недостатню професійну підготовку екіпажу щодо дій в особливих ситуаціях.
Серед причин, які сприяли трагедії, він виділив:
- загальноприйняту практику в ХНУВС зльотів конвеєром: через швидкість процесу екіпаж не зміг виявити відмову техніки і своєчасно припинити зліт;
- відмову системи лівого двигуна в умовах непередбачуваного плановою таблицею польоту і зльоту конвеєром;
- загальноприйняту у військовій частині практику перевищення кількості людей на борту і змішування екіпажів курсантів-штурманів і курсантів-пілотів;
- порушення планової таблиці польотів і перебування на борту під час шостого польоту людей, які не були передбачені плановою таблицею;
- відсутність контролю щодо цих порушень перед зльотом керівництвом польотів, керівником польотів на аеродромі, керівником зони посадки і помічником керівника польотів.
До трагедії також призвели шість небезпечних факторів:
- відмова системи управління лівого двигуна;
- екіпаж не вирівняв тягу лівого і правого двигунів після встановлення горизонтального польоту;
- випуск екіпажем закрилків на етапі заходу на посадку в положенні 38 градусів;
- несвоєчасне переведення літака на зниження і помилкова побудова траєкторії зниження;
- штучне створення несиметричної тяги силової установки;
- неусунення ковзання.
За його словами, літак зіткнувся із землею на швидкості 100 км/год з кутом крену 75 градусів і кутом тангажа 26 градусів. За приблизною оцінкою комісії, перевантаження в центрі мас літака склало 12 одиниць.
Він додав, що комісія напрацювала рекомендації для недопущення подібних ситуацій у майбутньому, а всі матеріали комісії передадуть до правоохоронних органів, які продовжують слідчі дії для встановлення винних у катастрофі.
Нагадаємо, 25 вересня в Харківській області при заході на посадку на військовий аеродром під Чугуєвом розбився літак Ан-26 Повітряних Сил Збройних сил України. Внаслідок катастрофи загинули 26 людей (в тому числі двоє уродженців Львівщини): 19 курсантів і семеро офіцерів.
У катастрофі вижили двоє курсантів, один з них пізніше помер у лікарні. Із тих, хто перебував на борту літака, живим залишився лише курсант В’ячеслав Золочевський, який продовжить навчатися в університеті.
Сім'ям загиблих у катастрофі АН-26 пообіцяли виплатити по 1,5 млн грн компенсації.